A Gyirmót FC Gyõr története legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy tavaly feljutott az elsõ osztályba. Az õsz nem sikerült ilyen fényesre, a csapat a táblázat utolsó helyén várja a bajnoki folytatást. Horváth Ernõ ügyvezetõ azt mondja, nem adják fel: öt-hat futballista leigazolását tervezik és szeretnének benn maradni az NB I-ben.
A Gyirmót FC Gyõr 1993-as megalakulása óta a legnagyobb sikerét érte el tavaly nyáron, amikor a csapat feljutott az elsõ osztályba. A jelenlegi tulajdonosok édesapjának, a klub atyjának egykori nagy álma is teljesült ezzel.
Eszébe jutott-e az édesapja, amikor tavaly nyáron Mezõkövesden elkezdõdött a Gyirmót elsõ NB I-es mérkõzése? kérdeztük Horváth Ernõt, a Gyirmót FC Gyõr tulajdonos-ügyvezetõjét.
Akkor és azóta többször is eszembe jutott már, hogy vajon milyen véleménnyel lenne, hogyan vélekedne az elmúlt idõk történéseirõl. Az NB I-be történõ feljutásra, a stadionra és a körülményekre, valamint a négyszáz gyerek sportolási lehetõségeire õ is büszke lenne. A felnõttcsapat õszi teljesítményével kapcsolatban viszont biztosan változtatást tartana szükségesnek.
Milyen volt az elsõ idény az élvonalban? Miben várt többet vagy mást, mint amit kapott?
Változatos idényen vagyunk túl. Az NB II megnyerése és szinte egy rövidke pihenõ után kezdõdött azonnal az NB I-es pontvadászat. Nagyrészt azoknak a játékosoknak szavaztunk bizalmat, akik a feljutást kiharcolták és láthattuk, hogy ez mennyire volt elég. Két döntetlennel kezdtünk, majd jött négy vereség és a válogatott mérkõzései miatti bajnoki szünet. Ekkor volt lehetõségünk még igazolni, megerõsíteni a csapatot és rendezni a sorainkat. Ez egy ötmérkõzéses kapott gól nélküli rövid idõszakot hozott és sikerült felmenni a kiesõhelyrõl. Megint három hét válogatott szünet következett, ami szerintem túlzottan is megnyugtatott mindenkit és itthon a Mezõkövesd ellen a kilencvenharmadik percben bekapott gól megindította a lejtõn a csapatunkat. Sokkal többet vártam a támadójátékunktól és hiányoztak azok a játékosok, akik a pályán a kritikus idõben segíteni tudják társaikat, hogy a holtpontokat kapott gól nélkül át tudjuk vészelni.
A hangjából is érezhetõ, nem elégedett a Gyirmót õszi teljesítményével.
Persze, hogy nem vagyok vele elégedett. Még az öt mérkõzésen kapott gól nélküli teljesítménnyel sem. Három rúgott góllal szereztünk ekkor tizenegy pontot, amire kevés példát lehet felsorakoztatni. Támadójátékunk gól nélkül nem nagyon minõsíthetõ és ez a csapatrész a középpályáról sem kap elég támogatást. Sajnos ez okokból a védelem is elbizonytalanodott, aminek az lett a következménye, hogy sok mérkõzésen egy góllal kaptunk ki. Aki látta a mérkõzéseinket, az velünk együtt bosszankodott, hogy az adódó lehetõségeket nem használjuk ki és becsúszik egy-egy hiba, amibõl vereség lesz.
Nyolc egymást követõ vereség után a világ szinte valamennyi profi csapatánál elküldik az edzõt.
Mi döntött Urbányi István Gyirmóton maradása mellett?
Sok helyen már a négy vereség is elég lett volna, hogy elküldjék az edzõt
Amikor a megyei elsõ osztályban Horváth László gyirmóti edzõsködése elsõ évében a csapatunk csak ötödik lett, mindenki a leváltásáról beszélt, de mi további bizalmunkról biztosítottuk. Ezek után négy bajnoki aranyérmet szerzett vele a csapat, Szabad Föld-kupa-gyõzelem és számtalan emlékezetes siker mellett az NB II-ig vitte a gárdát a hat év alatt. Természetesen most teljesen más a helyzet, itt, a tizenkét csapatos NB I-ben az újonc számára csak a biztos bentmaradás lehet a cél. Urbányi István részletes szakmai értékelését megismerve egy kérdés fogalmazódott meg bennünk, hogy a csapat bent tartható-e ezek után az NB I-ben. Az edzõnk tekintettel a sikertelen õszi szezonra felajánlotta közös megegyezéssel történõ távozását, ám egyúttal jelezte: amennyiben a tulajdonosok bizalma megvan irányában, õ bizonyos feltételek biztosítása mellett bent tudja tartani a csapatot az NB I-ben.
A táblázaton elég jelentõs a csapat hátránya. Nagy invesztícióval, erõsítésekkel megpróbálják kiharcolni a bentmaradást vagy inkább már a távolabbi jövõre készülnek a csapatépítésben?
A testvéremmel, tulajdonostársammal és a szûk szakmai vezetéssel megbeszéltük, hogy mik lennének azok a feltételek és milyen mérvû változtatást kellene ahhoz a játékoskeret kialakításában végrehajtanunk, hogy a Gyirmót a következõ szezont is az NB I-ben tudja folytatni. Úgy döntöttünk, hogy minõségi, fõleg támadójátékosokkal erõsítjük meg a keretünket, amely öt-hat új futballista érkezését jelenti az átigazolási idõszakban. Ez lehet a bentmaradás és egyúttal a jövõbeli csapatépítésünk záloga is.
Mikor lenne elégedett a bajnokság végén?
A hátralévõ tizennégy mérkõzésbõl hét gyõzelmet tervezünk, ami elég lehet a bentmaradáshoz. A vereséget nem tervezzük, tudjuk jól, az jön magától is. Akkor lennék elégedett, ha nyáron azt a kérdést tenné fel a Kisalföld: hogyan készül a Gyirmót FC Gyõr a második NB I-es szezonjára?