Lipcsei Péter egy emlékezetes portói kitérõ után hazatérve azóta is a Ferencvárost szolgálja. Hol csapatkapitányként, hol góllövõként, hol edzõként. Hamarosan pedig a Real Madridhoz megy tanulmányútra.
Mikor utazik Madridba?
Megpróbáltam úgy szervezni az életemet, hogy ez a túra még most, a télen létrejöjjön, ám úgy néz ki, csak nyáron mehetek mondta a Nemzeti Sportnak Lipcsei Péter. José Mourinho sem ér most rá velem foglalkozni, engem tanítani, hiszen a Real február huszonkettedikén a Lyonnal játszik Bajnokok Ligája-találkozót, nem beszélve a fontos spanyol bajnoki meccsekrõl. De vár, és ezt többször is jelezte nekem.
Mikor találkoztak legutóbb?
Személyesen már jó régen. Mourinho akkor még a Chelsea edzõje volt, a magyar válogatott pedig az argentinokat fogadta a Puskás Ferenc Stadionban, és José eljött Budapestre, hogy megnézze játékosát, Hernán Crespót. Mentem ki a gyerekemmel, és a toronyépületben összefutottunk.
Alighanem pontosan tudja, milyen sokan nem szeretik José Mourinhót a stílusa miatt.
Érdekes helyzet ez. Amikor a Portóban együtt dolgoztunk, és õ volt Bobby Robson pályaedzõje, egyfolytában azt láttam, hogy csendes, szerény, szorgalmas ember, aki mindig tanul, állandóan képezi magát. Bevallom, akkor még nem hittem volna, hogy a világ egyik legjobb edzõje lesz. Aztán évek múltán figyeltem õt a tévén keresztül, már a Chelsea trénereként, és arra gondoltam, mennyire megváltozott, milyen nagyképû. Mondtam is a feleségemnek, ha egyszer összefutunk, már meg sem ismer majd. Ehhez képest ott, a Puskás Ferenc Stadionban messzirõl integetett, mosolygott, amikor hozzám ért, átölelt. Hihetetlenül kedves és közvetlen volt. Nagy ember, higgyék el nekem!
Afféle tanulmányútra menne hozzá?
Igen. Gondolom, lenne mit tanulnom tõle. Saját pénzen kimennék egy hétre Madridba, kivennék egy kis szállodai szobát, és mindennap ott lennék mellette a Real edzésein. Óriási élmény lenne. És José biztosított, jöhetek bármikor.
Õ a példaképe?
Az egyik. De említhetném még Gellei Imrét és Nyilasi Tibort is. Utóbbitól rengeteget tanultam. Például az alázatot, a klubszeretetet, a mindenáron való gyõzni akarást és a fanatizmust. Ezt csak azért hangsúlyozom, mert edzõként látnom kell: megváltozott a világ, és megváltoztak a gyerekek. Ha belegondolok, hogy a mi generációnk mennyire másként állt hozzá mindenhez, elsõsorban persze a futballhoz
Mi a különbség?
A hozzáállás. Néhány gyerek felveszi magára a Fradi-mezt, és eltölti itt az idejét. Nincs bennük ambíció, elég nekik, ha szürke NB II-es játékosok. Nem hiszi el, de olykor üvölteni tudnék, olyan a mentalitásuk. Kakas Laci, a kapusedzõnk mondta egyszer, hogy ha van egy láda almád, és abban ott lapul akár egy rohadt, azt ki kell venni, ki kell hajítani onnan, mert a többit is tönkreteszi. Hát ezt vallom én is. A nyáron elköszönök néhány fiútól, mert nem ide valók.
Nem elég motiváció Fradi-mezben futballozni?
Ugyan már. Én tizennyolc évesen úgy léptem be a Ferencváros öltözõjébe, hogy megszólalni sem tudtam. Pintér Attila, Limperger Zsolt, Bánki József és a többi spíler között szinte felfoghatatlan volt a számomra, hogy közéjük tartozom, fradista lettem. Ma már ez sem számít. Van még egy idézetem, amelyet kivágtam valamelyik újságból, mert azt gondolom, sok mindent elárul a mai világról. Carlos Tévez, a Manchester City argentin klasszisa nyilatkozta, hogy ha tehetné, az összes fiatal labdarúgót megverné. Ebben aztán minden benne van az új nemzedék hozzáállásáról. Pedig Angliában ma is szent ügy a futball, akkor képzelheti, hogy nálunk mi van.
(nemzetisport.hu; ftc.hu)