Andó-Szabó Sándor (Békéscsaba, 1979. augusztus 17.) magyar nemzetközi labdarúgó-játékvezetõ. Jelenlegi lakóhelye Békéscsaba.
Pályafutása
A tehetségen kívül rengeteg adottság – például: jó fizikai- és reakcióképesség, szabálytudás, a valóság megörökítésének mûvészete -, ami megegyezik a személyiségi jegyekkel, valamint az évek alatt összegyûjtött tapasztalatok határozzák meg a játékvezetõk minõségbeli különbségét. A kapcsolattartás érdekében nagyon fontos az idegennyelv tudása, a nemzetközi játékvezetõktõl FIFA elvárja, hogy angolul, németül, franciául vagy spanyol nyelven képesek legyenek kommunikálni – írni és olvasni.
Alkalmazott taktikája elõsegítette azt a hozzáállást, hogy a játékszabályok és azok szellemébõl eredõ döntések biztosítsák a játék szolgálatát. Szabályalkalmazása határozott, ítélkezése következetes, játékos párti sportember. Átfogó figyelemmel és gyors reagálókészséggel rendelkezik. Kifogástalan fizikai- és szellemi állapota biztosította, hogy a valósághoz viszonyított taktikája eredményes legyen. Fellépése erélyes, de nem erõszakos, szolgálata nem részrehajló. Szabályszerûen büntette a durvaságot, az alattomos játékot, a túlzott erõ alkalmazását illetve a súlyosan sportszerûtlen magatartást. Bátor, kritikus helyzetben is megadja a jogszerû büntetõt.
Nemzeti játékvezetés
Budapesten járt gimnáziumba, így adott volt, hogy a Gyõri László invitálására a Budapesti Labdarúgó-szövetségnél iratkozott be a tanfolyamra és Ring János vizsgabiztos elõtt sikeres vizsgát tett. Elsõ mérkõzése 1995. augusztusában volt, ahol partbíróként, a Vésztõ-Mezõberény II. (Békés megyei harmadosztály) tevékenykedett. Az elsõ felnõtt meccse a Gyula Magán SE-Medgyesbodzás találkozó volt. Három évvel késõbb vezette az elsõ megyei I. osztályú mérkõzését, a Szarvas-Doboz összecsapást, ekkor már az NB III-as asszisztensi keret tagja volt. 1999-ben mutatkozott be NB III-as játékvezetõként a Csongrád-Martfû találkozón. 2001-ben lett utánpótlás játékvezetõ, majd 2002. decemberében került az országos játékvezetõi keretbe, ahol tavasszal az NB II-benm a Bõcs-Nyírbátor mérkõzésen debütált. 2006-ban újabb minõsítéssel került fel az NB I-es játékvezetõi keretbe, és április 14-én a DVSC-REAC (4:1) meccsen esett át a tûzkeresztségen, segítõi is Békés megyei Szpisják Zsolt és Tóth Péter, tartalékja Medovarszki István, ellenõre Huták Antal FIFA játékvezetõ volt. Az elsõ felnõtt nemzetközi mérkõzése 2008. június 24-én Intertoto Kupa volt a montenegrói Grbaljban, ahol a házigazdák (2:1)-re gyõzték le a bosnyák Celiket.
Nemzetközi kupamérkõzések
Vezetett Kupa-döntõk száma: 1
Szuper kupa
Az MLSZ JB felkérésére 2009-ben Siófokon, a bajnok és a kupagyõztes, a DVSC-TEVA-Budapest Honvéd döntõ találkozót irányíthatta, a két asszisztense Ring György és Albert István, a tartalék-játékvezetõ pedig Iványi Zoltán lehetett.
Nemzetközi játékvezetés
A Magyar Labdarúgó-szövetség Játékvezetõ Bizottsága 2008-ban terjesztette fel nemzetközi játékvezetõnek, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) bíróinak keretébe. A FIFA 45 éves korhatárát elérõ, az aktív nemzetközi mérkõzésvezetésbõl kiöregedett Bede Ferenc helyére került. Februárban az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) felkészítõ edzõtábort szervezett, a kurzuson a fizikai, elméleti és nyelvismereti teszteket teljesítve várhatja a foglalkoztatást.
Az UEFA Játékvezetõi Bizottsága félévente sorolja osztályokba a nemzetközi játékvezetõket. 2009-ben legmagasabban rangsorolt osztályban – 3. kategória – kettõ magyar bíró is szerepel, Fábián Mihály és Szabó Sándor.
Kupamérkõzés
A nemzetközi porondon a FIFA, elõször az UEFA-kupa-döntõ sorozatba kérte fel közremûködõ játékvezetõnek.
Sikerei, díjai
2009-ben az MLSZ JB elnöke Vágner László az Év Játékvezetõje elismerõ címmel és a kapcsolódó Hertzka Pál-díjjal tüntette ki.
(https://hu.wikipedia.org/wiki/Szab%C3%B3_S%C3%A1ndor_(j%C3%A1t%C3%A9kvezet%C5%91)