Teljes név Vad István
Születési dátum 1979. május 30.
Születési hely Budapest, Magyarország
Beszélt nyelvek angol
Egyéb foglalkozás Vállalkozó

 

 

Labdarúgóként

Gyermekkorában a Rákosmenti TK-ban (RTK) kezdett futballozni, majd a Ferencváros (FTC), végül a Budapesti Vasutas Club (BVSC) ifjúsági keretében kergette a labdát. Hamar felismerte, hogy labdarúgóként nem sokra fogja vinni.

Labdarúgó-játékvezetõként

Nemzeti játékvezetés

A sikeres játékvezetõ vizsga után , 1995-tõl Budapesten kettõ éven keresztül csak gyermekmeccseket vezethetett, fiatal kora miatt. A játékvezetõkre jellemzõ utat járva, egyik labdarúgó osztályból a másikba haladva gyûjtötte össze azokat a tapasztalatokat, melyek lehetõvé tették, hogy a legmagasabb osztályba léphessen. Az eredményesség, a gyakorlás, a tapasztalatszerzés elõsegítése érdekében több mérkõzést vezetett az 5+1 (tömegsport) és a 4+1 (futsal) labdarúgó játékokban. 1997-ben vezette az elsõ BLSZ II. osztályú felnõtt találkozót, az Aszfaltozó-Közterület bajnoki összecsapást. 1997-ben sorolták magasabb osztályba, ahol az Erdért-HERTA mérkõzésen mutatkozhatott be, mint játékvezetõ. Minden játékvezetõt fokozatosan ismertetnek meg a magasabb osztályok labdarúgói, vezetõi részére. Következett az NB. III-as osztály, a Duna-csoport, ahol az elsõ találkozója, az Esztergom-Ercsi Kinizsi mérkõzés volt. Pályafutásának következõ állomásai az országos kerettagság, majd az NB. II-es besorolást követõen az NB. I/B minõsítés elõzte meg az NB. I-et. Ellenõreinek, sportvezetõinek javaslatára lett a legmagasabb labdarúgó bajnokságának, az NB. I-nek játékvezetõje. 2004-ben a Matáv Sopron-Videoton bajnoki találkozón debütálhatott – közmegelégedésre.

Nemzetközi játékvezetés

2007-tõl tagja a FIFA nemzetközi játékvezetõi keretének. 27 évesen vezette elsõ nemzetközi mérkõzését. Célja, hogy a következõ lépcsõfokra léphessen:a nemzetközi játékvezetõket négy kategóriába sorolják, István (2009)-ben a másodikba, 2010-tõl az elsõ, kiemeltbe van sorolva. A besorolást a mérkõzések nehézségi foka határozza meg. Az UEFA – a közelmúltban nemzetközi listára kerültekbõl – kijelölt kilenc új játékvezetõt (talentet), köztük volt Istvánt is, akiket a következõ két évben megkülönböztetett figyelemmel kísérnek. Több UEFA-kupa-selejtezõt, Intertotó Kupa mérkõzést, nemzetközi válogatott, U21-es EB-selejtezõ meccset vezetett.

Az UEFA Játékvezetõi Bizottsága (JB) félévente sorolja osztályokba a nemzetközi játékvezetõket. 2009-ben legmagasabban rangsorolt osztályban – 2. kategória – három magyar bíró is szerepel, Szabó Zsolt, Vad II. István és Kulcsár Katalin.
2010. októberétõl Kassai Viktor mellett bekerült a legrangosabb kupában, a Bajnokok Ligájában (BL) mûködõ játékvezetõk közé. Alig három és féléves nemzetközi kerettagság után, a BL-ben meccseket vezetõ európai bírók legfiatalabbjaként, 31 évesen kapta a megbízatást. Bár 1997-ben három BL-játékvezetõje is volt Magyarországnak (Puhl Sándor, Piller Sándor és Vágner László), a mostani eredmény mindenképpen óriási elismerés az UEFA részérõl.

Ifjúsági Olimpia

2010-ben, elsõ alkalommal Szingapúrban rendezték az Ifjúsági Olimpiai labdarúgó tornát, ahová Európából a FIFA Játékvezetõ Bizottsága (JB) csak a magyar játékvezetõt és segítõit Ring Györgyöt valamint Albert Istvánt delegálta. Egy csoportmérkõzésen, a nyitómeccsen, a Bolívia-Vanuatu (2:0) találkozót koordinálta, majd az egyik elõdöntõt, a Szingapúr-Haiti összecsapást, majd kiegyensúlyozott teljesítményének köszönhetõen õ vezethette fiú-torna döntõjét, a Haiti-Bolívia összecsapást. Vezetett mérkõzéseinek száma: 3.

Vezetett ifjúsági olimpiai döntõk száma: 1.

Sikerei, díjai

Tudósítók – csakúgy, mint a játékosok esetében – 1-tõl 10-ig osztályozzák a bírók teljesítményét. 2005/2006 évadban a Nemzeti Sport osztályzatai alapján, 8, 23-as átlaggal az Év Játékvezetõje címet érdemelte ki és közben, tavasszal ötször kapta meg a forduló játékvezetõjét kitüntetõ címet. Érdekesség az ellenõröktõl öt alkalommal kapott 9-es osztályzatot. Ennél magasabb jegyet az NB. I-es keretben senki sem kapott.

Pozitív sztori

Az elsõ NB. III-as mérkõzésén Esztergomban vezette a bajnoki találkozót, amikor az egyik esztergomi csatárt a büntetõterületen belül buktatták. Atletikus képességei lehetõvé teszik, hogy esemény közelbõl hozzon ítéletet. Amikor a síp megszólalt ott toporgott a büntetõterületen, de a játék lendületébõl következve a védõ egy erõteljes rúgással felszabadítást akart végezni. A rúgó játékos olyan pontosan célzott, hogy István pont fejbe rúgta. A rúgás erejének köszönhetõen -kiütötte a labda – megszédül, elájult, lenyelte a nyelvét, csak a kórházban tért magához. Két hét múlva újra szájába vette a sípot.

Sportcsalád

A nagymama a (akkor még) Testnevelési Fõiskola tanáraként a labdarúgók oktatásáért volt felelõs személy. A nagyapa, id. Vad István az aktív labdarúgást befejezve maga is mérkõzést dirigált, õ akkoriban a budapesti (megyei) bajnokságban bíráskodott. A fiú, Vad István, gyorsan végigjárva a játékvezetõi szamárlétrát hamarosan a FIFA nemzetközi játékvezetõi karának tagja lett. Az unoka, a fiú, Vad II. István, amikor elérte a 16. életévet, lehetõsége volt arra, hogy letegye a játékvezetõi vizsgát és a papa nyomába eredjen. Szakmai eredményei alapján maga is a FIFA nemzetközi játékvezetõi karának tagjai közé emelkedett. A nõi labdarúgás rohamos fejlõdésével a sporttörténelem lehetõséget adott arra, hogy nõi játékvezetõk is tevékenykedhessenek mérkõzéseken. A Vad család legifjabbik tagja, Vad Anita (az apjáéra kevésbé emlékezve) testvérének hazai- és nemzetközi sikerein felbuzdulva, fiatal felnõttként maga is a játékvezetésre adta a fejét. Határozottan kijelenthetjük, hogy Európában, de talán a világon is különleges esemény, hogy a nagyapa az apa, a fiú (unoka) és a lány (unoka) is játékvezetõ lett. Ritkaságszámba megy az is, hogy egy családból két FIFA minõsítésû játékvezetõ nevelõdik ki.