MAGABIZTOS VOLT A VASAS, A HAJRÁBAN ELÕZÖTT A BÉKÉSCSABA

Magabiztos tavaszi teljesítménnyel nyerte meg a bajnokságot és jutott fel az élvonalba a Vasas. Az angyalföldiek feljutása szinte egy pillanatig sem volt kérdéses, hiszen a tavasszal tizenegy mérkõzést megnyertek, és volt egy hétmeccses gyõzelmi sorozatuk. Szanyó Károly a támadófutballra alapozta csapata játékát az egész szezonban és ez bejött, hiszen a Vasas szerezte a legtöbb gólt a bajnokságban – szám szerint 68-at – és ebbõl a góllövõlista elsõ két helyezettje, Remili Mohamed és Ferenczi István összesen 36-ot vállalt. Hab a tortán, hogy a Hivatásos Labdarúgók Szervezete szavazásán a gólkirály Remili Mohamedet választották az NB II legjobb játékosának. Ennek ellenére még mindig nem teljesen biztos, hogy Szanyó folytatja a munkát a csapattal, az edzõnek nincs pro licence, a klub vezetõsége dolgozik a megoldáson.

Parádés sorozattal érte el a második, feljutást érõ helyet a Békéscsaba 1912 Elõre. A lila-fehérek egész tavasszal veretlenek tudtak maradni, legyõzték többek között a Vasast, a Mezõkövesdet, a Sopront és a Szolnokot is, mégis csak a 29. fordulóban tudták megelõzni az addig szintén szédületes sorozatot futó Gyirmót FC Gyõrt. Az utolsó fordulóban már a saját kezükben volt a csabaiak sorsa és a Cegléd elleni, 3–0-s gyõzelemmel elérték céljukat. A sikerben nagy szerepe van Zoran Szpisljaknak, aki egységes csapatot gyúrt a magyar szinten is „sztárok” nélküli keretbõl; persze az eredményes szerepléshez kellett Birtalan Botond teljesítménye is, aki az utolsó hat találkozón hét gólt szerzett, és az õ nevéhez fûzõdik a szezon legemlékezetesebb találata is, a 20. fordulóban a Gyirmót FC Gyõr ellen 16 méterrõl, sarokkal szerzett csodálatos gólt.

Szinte hihetetlen, de hetedszerre sem sikerült a Gyirmót FC Gyõrnek a feljutás. Bár sokszor állt már az elmúlt években közel az élvonalhoz a gyõri együttes, most csakis magát okolhatja azért, hogy lecsúszott a második helyrõl. Sisa Tibor együttese parádés sorozatot épített a bajnokság 7. fordulójától kezdve, de a huszonegy meccses veretlenségi széria éppen a legrosszabbkor, a 28. játéknapon szakadt meg (ekkor a Sopron 1–0-ra tudott gyõzni a gyirmótiak otthonában). A csapatnak még ekkor is a saját kezében volt a sorsa, de hiába egyenlített a Mezõkövesd otthonában háromgólos hátrányból, a gyõzelmet nem tudta kiharcolni, és leszorult a második helyrõl. A 30. játéknapon a Siófokkal játszott 2–2-es döntetlen már nem osztott, nem szorzott, illetve annyit talán igen, hogy eldõlt, az egyéb ajánlattal rendelkezõ vezetõedzõ, Sisa Tibor távozik a klubtól.

NEGATÍV MEGLEPETÉS A MEZÕKÖVESD SZEREPLÉSE, A SOPRON VISZONT MEGTÁLTOSODOTT

Egyértelmûen a feljutás szándékával vágott neki a szezonnak a Mezõkövesd Zsóry, a téli átigazolások is ezek szellemében történtek. A tavasz elején úgy tûnt, hogy minden rendben lesz, hiszen három meccsen 7 pontot szerzett a csapat, ám ezután kétszer is kikapott, aminek következtében az addigi tréner, Tóth László átadta helyét Lucsánszky Tamásnak, õ pedig szakmai igazgatóként maradt a klubnál. Lucsánszkyval sem ment sokkal jobban a szekér, így a 28. fordulóban a Siófoktól elszenvedett hazai vereség után õ is lemondott (ekkor a klub elnöke, Tállai András sem türtõztette magát), az utolsó két bajnokin a Soroksárról márciusban távozó Varga Attila ült le a kispadra. A téli érkezõk közül a legnagyobb név, Bajzát Péter sem tudta kellõképpen segíteni a csapatot (mindössze hét bajnokin játszott, és négy gólt szerzett) így a tavasszal szerzett 19 pont és a 4. hely nagy csalódás; a Mezõkövesd jövõre újra próbálkozhat a feljutással.

A tavasz egyik meglepetéscsapata a Soproni VSE-GYSEV volt, amely tizenkét meccses veretlenségi sorozattal fejezte be a szezont, amelynek köszönhetõen egészen az 5. helyig kapaszkodott fel a bajnokságban. Supka Attila együttese ráadásul úgy érte ezt el, hogy az élcsapatok közül legyõzte a Gyirmótot és a Mezõkövesdet, míg döntetlent játszott a Vasassal. A téli igazolások beváltak, a csapat hosszú évek után egységessé vált – igaz, egy fegyelmi ügy azért most is akadt, a DVSC-tõl kölcsönben a csapatnál szereplõ Kovács Ádámtól a Csákvár elleni mérkõzés után megvált a vezetõség.

A téli szünetben még két pontra volt a feljutástól a Szolnoki MÁV FC, ennek ellenére tizenöt ponttal lemaradt a második helyrõl, ez pedig sok mindent elárul a Tisza-partiak tavaszi szereplésérõl. Pedig Kis Károly együttese nem kezdett rosszul, idegenben gyõzte le a Ceglédet és a Mezõkövesdet is, utána azonban hat mérkõzésbõl csak egyet nyert meg, ezzel el is szálltak az NB I-es reményei. Ha csak a tavaszi hazai mérleget nézzük, az összesen elért egy gyõzelem is nagyon kevésnek tûnik, így tavasszal is meglátszott a két eredményes csatár, Urbin Péter és Hamar Ádám hiánya. Bár sokan állították, hogy a Szolnok nem is akar feljutni, ennek ellentmond, hogy a csapat megkapta az NB I-es licencet – és jövõre újra próbálkozhat a feljutással.

Az õszi 23 pontjához 22-t tett hozzá tavasszal a hazai mérkõzéseit Gyulán játszó Szeged 2011-GA, amely a legjobb újoncként, a 7. helyen zárt a mezõnyben. Nyilas Elek együttese egy pillanatig sem volt veszélyeztetve a kieséstõl és bár az egész tavaszi szezonban sérülések hátráltatták a tréner munkáját (Zaharia Csaba, Molnár F. Tamás, Pozsár Gábor és Gadó Gábor játékára egyáltalán nem számíthatott az edzõ) a csapat a várakozásokat felülmúlóan teljesített.

Nem lehetnek elégedettek a tavaszi szerepléssel a Zalaegerszegi TE-nél, hiszen a csapat az õszi 8. helyezésrõl nem tudott elõrelépni, így a „senki földjén” végzett a bajnokságban. Pedig a klub ebben a szezonban már megteremtette az anyagi feltételeket a sikeres szerepléshez, a csapatépítés azonban a vártnál lassabban haladt. A tavaly nyáron hosszú távú koncepciót megalkotó ZTE-nél fõképpen csak annak örülhetnek – a Mezõkövesd elleni 4–0-s sikeren kívül –, hogy Bedi Bence személyében egy 18 esztendõs zalai tehetséget sikerült beépíteni a csapatba.

NYOLC CSAPAT KÜZDÖTT A BENNMARADÁSÉRT, AZ UTOLSÓ FORDULÓIG NYÍLT VOLT A KÜZDELEM

Eseménydús tavaszi szezonon vannak túl a Soroksár SC-nél, bár a soroksári érzelmû szurkolók nyilván lemondtak volna az izgalmak többségérõl. A tavaszt még a középmezõnyben elkezdõ csapatnál a Ceglédtõl elszenvedett vereséget követõen megváltak Varga Attilától (sõt, a tréner és a klubvezetõség között heves szópárbaj alakult ki) és a játékosból hirtelen edzõvé lett Lisztes Krisztián sem tudott csodát tenni, hiszen elsõ hét mérkõzésén csak egy pontot szerzett, így a XXIII. kerületiek a kiesés szélére sodródtak. A hajrában aztán magára talált a gárda, utolsó négy bajnokijából hármat megnyert (két közvetlen riválisát, az Ajkát és a Kaposvárt is legyõzte) és úgy maradt bent a másodosztályban, hogy a Szolnok elleni, utolsó találkozó 87. percében még kiesésre állt, de a 88. és a 92. percben két gólt szerezve fordított, és gyõzött.

Hektikus tavaszon van túl az SZTK-Erima, amely Székely Tiborral kezdte el a szezont, de a trénert a Ferencvárostól elszenvedett 7–0-s Ligakupa-vereség után azonnali hatállyal menesztették. A Mezõkövesd elleni mérkõzés elõtt a klubnál korábban már dolgozó Horváth Ferenc foglalta el a kispadot, de a tréner irányításával sem ment jobban a szekér, sõt, az együttes nyolc mérkõzésen át nyeretlen maradt, és csak a 29. fordulóbeli, Siófok elleni gyõzelemmel maradt bent a másodosztályban.

Rosszul kezdte a tavaszi szezont az FC Ajka, a 21. forduló után kiesõ helyre csúszott vissza, a gyenge szereplés következtében Zoran Kuntics vezetõedzõ a Siófoktól elszenvedett 3–0-s vereség után lemondott posztjáról. Bár a klub elnöke, Kaibás Dezsõ ellenezte az edzõ távozását, az „örök” beugróé, Jákli Péteré lett a kispad, aki rögtön gyõzelemmel kezdett és ötmeccses veretlenségi sorozatot épített a csapattal. A 28. fordulóban aratott Cegléd feletti gyõzelemmel gyakorlatilag meg is menekült az Ajka, de jövõre sokkal nyugodtabb idényre vágynak a bakonyiak.
 
 

Hihetetlen mérkõzésen maradt bent a másodosztályban az Aqvital FC Csákvár, az együttes az Ajka elleni utolsó mérkõzés 88. és 94. percében is kiesõ helyen állt, de egy gólváltást követõen a 95. percben Horváth Roland góljának köszönhetõen mégis megmenekült. Pedig a tavasz elején még úgy tûnt, hogy nem kell a bajnokság végéig izgulniuk a Fejér megyeieknek, hiszen az elsõ kilenc mérkõzésükbõl ötöt megnyertek, de ezután jött egy négymeccses vereségsorozat, így az Ajka ellen mindenképpen pontot, pontokat kellett szerezniük. A csapat sikerességét Gajdos Zsolt 14 gólja alapozta meg, aki a 3. helyen végzett a góllövõlistán, de nagy szerepet játszott a sikerben a védelemnek stabilitást adó Szalai Tamás is. A bennmaradás után pedig eldõlt, hogy Bognár György a következõ idényben is folytatja munkáját a csapatnál.
 

A téli szünetben külföldi játékosok szerzõdtetésében látták a kiesés elleni harc megoldását a Balmazújvárosnál, de a csapat elsõ öt tavaszi meccsén kikapott, aminek következtében Szabó János lemondott az edzõi posztról. Helyette Feczkó Tamás vette át a gárdát, amely az utolsó öt meccsébõl négyet megnyerve benn maradt az NB II-ben.

A bizonytalan háttér ellenére másodosztályú szinten remek kerettel vágott neki a tavasznak a Siófok, és elsõ nyolc meccsén úgy aratott öt gyõzelmet, hogy sorrendben az Ajkát, a ZTE-t és a Kaposvárt is 3–0-ra gyõzte le. Az anyagi gondok azonban nem oldódtak meg, tavasszal gyakorlatilag pénz nélkül futballoztak a játékosok és a városi önkormányzat segítsége már az utolsó utáni pillanatban érkezett. Mindez rányomta a bélyegét a Balaton-partiak hajrárája, hiszen hét meccsen ötször is vereséget szenvedtek, és a 30. játéknapon hiába egyenlítettek 2–0-ról 2–2-re a Gyirmót otthonában, az egy pont is csak a legjobb kiesõ pozíciójára volt elegendõ (amely akár bennmaradást is érhet majd, mivel az NB I-bõl kiesõ Pápa nem indulhat az NB II-ben, így az MLSZ feltölti a mezõnyt, hogy ne legyen páratlan számú, és a szabályok szerint elõször szóba kerülõ, az NB III-ban legjobb nem feljutóként záró Putnoknak nincs NB II-es licence).

Esztendõk óta a bajnokság hajrájában tudta csak bebiztosítani bennmaradását a Ceglédi VSE – a sorozatnak most vége szakadt, hiszen a csapat nem tudott megmenekülni. A Pest megyeiek elsõ kilenc tavaszi meccsükbõl csak hármat tudtak megnyerni, ez pedig Szabó István állásába került, akinek helyét az addigi pályaedzõ, Kecskeméti József vette át. A fiatal tréner sem tudott azonban lendületet adni a gárdának, irányításával három bajnokin 12 gólt kaptak, és bár a Kaposvár elleni gyõzelem után még hajszálnyi remény mutatkozott a bennmaradásra, a Békéscsaba elleni vereség miatt a csapat még legrosszabb kiesõként sem tudott zárni.

Keserves idényen van túl a Kaposvári Rákóczi, amely szégyenszemre utolsó helyezettként búcsúzik a másodosztálytól, pedig a téli szünetben még a 12. helyen állt. Az állandósuló anyagi gondok nemcsak a téli felkészülésen, hanem a tavaszi szezonon is meglátszottak, hiába kezdte el rendezni a korábbi tartozásokat a február végén hivatalba lépett új vezetõség. Az együttes Tamási Zoltánnal kezdte el a tavaszt, de az edzõ négy sikertelen meccs után bedobta a törülközõt. Kaposváron a megmentõt ekkor ismét Prukner Lászlóban látták, de a zöld-fehérekhez visszatérõ tréner sem tudott csodát tenni, irányításával a csapat csak egy mérkõzést nyert meg és már két fordulóval a vége elõtt eldõlt, hogy kiesik az NB II-bõl. 2014 tavaszán még élvonalbeli csapat volt a somogyi megyeszékhelyen, 2015 augusztusában harmadosztályú lesz…

Az NB II most véget ért kiírásában összesen 651 gól született, amely 21.7-es gólátlagnak felel meg. A legtöbb találatot (68-at) a Vasas szerezte, míg a legkevesebbet (24-et) az SZTK-Erima érte el. A Békéscsaba kapta a legkevesebb gólt (23-at), míg a legtöbb találatot (56-ot) holtversenyben a Csákvár és a Cegléd szedte be. A bajnokság során a leghosszabb, huszonegy meccses veretlenségi sorozata a Gyirmót FC Gyõrnek volt, míg a legtovább, tizennégy mérkõzésen keresztül a Kaposvár maradt nyeretlen.

 
1. Remili Mohamed (Vasas) 19 gól
2. Ferenczi István (Vasas) 17 gól
3. Gajdos Zsolt (Csákvár) 14 gól
4. Vári Barnabás (Szolnok) 13 gól
5. Lovrencsics Balázs (Soroksár) 13 gól
6. Máté János (Mezõkövesd) 12 gól
7. Takács Péter (Mezõkövesd) 12 gól
8. Daru Bence (Siófok, ZTE) 11 gól
9. Délczeg Gergely (ZTE) 11 gól
10. Germán Tamás (Szeged 2011) 11 gól
11. Major Norbert (Ajka) 11 gól
12. Rajczi Péter (Kaposvár) 11 gól
13. Andorka Péter (Gyirmót FC Gyõr, Siófok) 10 gól
Eszlátyi István (SVSE-GYSEV) 10 gól