Kassai Viktor (Tatabánya, 1975. szeptember 10. –) magyar nemzetközi labdarúgó-játékvezetõ. Jelenleg Tatabányán lakik. Egyéb foglalkozása: nyomdaipari értékesítõ (korábban idegenforgalmi referens volt).

Labdarúgóként

Gyermekkorában különféle korosztályos csoportokban Tatabányán futballozott.

Labdarúgó-játékvezetõként

Nemzeti játékvezetés

A játékvezetõi vizsgát 1990-ben Bicskén tette le, ezt követõen kezdett el bíráskodni a helyi körzetben. Magyarországon jellemzõ lépéseket 1990–1995 között tette meg, egyes megyei osztályokban.

A Nemzeti Bajnokság elsõ lépcsõjében (NB III) 1995–1997 között mûködött, az országos utánpótlásban eltöltött idõ után, 1997 és 1998 között következett az NB II, ezt követõen a köztes bajnokság, az NB I/B, 1998–1999 között. Sportvezetõi értékelése szerint alkalmasnak tekintették a legmagasabb nemzeti osztályban történõ mûködésre, 1999-tõl sípol az NB I-ben. NB I-es mérkõzéseinek száma: 153.

Hitvallása:
Nem kell magas szinten rúgni a labdát ahhoz, hogy tudjuk azt, milyen érzelmek dominálnak a pályán.

A játékvezetõ legfontosabb feladata, a játékosok testi épségének védelme, illetve a játék szépségét romboló sportszerûtlenségek visszaszorítása.

Nemzetközi játékvezetés

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) Játékvezetõ Bizottságának (JB) felterjesztésére 2003. január 1-tõl vezet a FIFA berkein belül nemzetközi mérkõzéseket. Keményen betartatták vele a nemzetközi lépcsõfokokat. Nemzetközi pályafutását korosztályos tornán kezdte, így indul mindenki. Egy spanyol ifjúsági viadalon vezetett elõször, késõbb Intertotó-kupa mérkõzések, UEFA-kupa-selejtezõk, s ha valaki beválik, jöhetnek a nagyobbak, a BL-összecsapások, tétre menõ válogatott találkozók, olimpiai tornák, Eb-, vb-selejtezõk.

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) Játékvezetõi Bizottsága (JB) félévente sorolja osztályokba a nemzetközi játékvezetõket. 2007-ben az elit kategóriába emelték. A magyar nemzetközi játékvezetõk rangsorában, a világbajnokság-Európa-bajnokság sorrendjében a 1. helyet foglalja el 21 találkozó szolgálatával.

2010. januári statisztikai adatok szerint az összes nemzetközi mérkõzéseinek száma: 53, ebbõl válogatott vb-, ill. Eb-selejtezõ: 12. Bajnokok Ligája-mérkõzés: 8. egyéb európai kupamérkõzések: 18.
Világbajnokság [szerkesztés]

2007-ben Kanadában rendezték az U20-as labdarúgó-világbajnokságot, ahol bírói feladatokat kapott. Állandó asszisztensként: Erõs Gábor és Vámos Tibor segítették szakmai munkáját.

A világbajnoki döntõhöz vezetõ úton Németországba a XVIII., a 2006-os labdarúgó-világbajnokságra és Dél-Afrikába a XIX., a 2010-es labdarúgó-világbajnokságra a FIFA JB játékvezetõként alkalmazta. 2008-ban a FIFA bejelentette, hogy a Dél-afrikai rendezésû világbajnokság 54 lehetséges játékvezetõjének átmeneti listájára jelölte. Az elsõ rostálást követõ 38-as, szûkítette keretben is maradt a jelöltek között. A kiválasztottak mindegyike részt vett több szakmai szemináriumon. A végleges listát különbözõ technikai, fizikai, pszichológiai és egészségügyi tesztek teljesítése, valamint különbözõ erõsségû összecsapásokon mutatott teljesítmények alapján állították össze. Az európai játékvezetõk eredetileg 20 fõbõl álló keretébõl 14 bíró maradt versenyben. A FIFA 2010. február 5-én kijelölte a (június 11.-július 11.) közötti dél-afrikai világbajnokságon közremûködõ harminc játékvezetõt, akik között ott volt Kassai Viktor és két segítõje, Erõs Gábor és Vámos Tibor is. Európát 10 játékvezetõi trió képviselte. Az érintettek március 2-6. között a Kanári-szigeteken vettek részt szemináriumon, ezt megelõzõen február 26-án Zürichben orvosi vizsgálaton kellett megjelenniük. A 19 labdarúgó-világbajnokság közül csak négy alkalommal nem kapott feladatot magyar játékvezetõ. A legtöbb mérkõzést Zsolt István vezette, három tornán 5 + 6 (partbíró) szolgálattal, õt Palotai Károly követi három tornán 4 + 8 (partjelzõ) közremûködéssel, Puhl Sándor egy tornán 4 alkalommal (már nem kellett partbíráskodni), egyben a döntõt irányította, Kassai Viktor egy tornán 4 közremûködéssel képviselte Magyarországot.

Az UEFA JB fiatal bírókat delegált az európai, kiemelten foglalkoztatott ötvenben, illetve a környékére, hogy a jövõ játékvezetõ keretének építését megkezdhesse. Folyamatos szakmai tevékenységét elismerve tagja lett a 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokság játékvezetõi keretének. A futballvilág egyik jelentõs eseményén személyében tizenkét év után mûködött közre újra honi játékvezetõ. A tornán, negyedik (tartalék) játékvezetõi minõségben tevékenykedett.

Az európai-labdarúgó torna döntõjéhez vezetõ úton Ausztriába és Svájcba a XIII., a 2008-as labdarúgó-Európa-bajnokságra valamint Ukrajnába és Lengyelországba a XIV., a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokságra az UEFA JB játékvezetõi szolgálattal bízta meg.

Az UEFA JB az Ukrajnában és Lengyelországban megrendezett, a XIV., a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokságra a 12 fõs játékvezetõi keretbe delegálta. A nemzetközi torna elõtt speciális felkészítõ edzõtáborba vettek részt. Elsõként 2012. január 30. – február 2. között, utána április végén a Varsóban folytatódott felkészítésük.

A kontinensviadal történetében elõször meccsenként négy asszisztens segíti a munkáját, mégpedig Erõs Gábor és Ring György, az alapvonalnál pedig Vad II. István és Bognár Tamás.

Az Anglia–Ukrajna-mérkõzésen az alapvonalnál álló Vad II. István jelzésének megfelelõen nem adta meg Marko Deviæ gólját. Másnap Pierluigi Collina, az UEFA játékvezetõi bizottságának tagja sajtótájékoztatón jelentette be, hogy ez téves döntés volt, ezért Kassai Viktor és négy asszisztense nem vezethet több meccset az EB-n.[1]

Olimpia
A 2008. évi nyári olimpiai játékok labdarúgó tornáján a FIFA JB játékvezetõi szolgáltra vette igénybe. Szakmai munkájának elismeréseként, a magyar játékvezetés egyik legnagyobb nemzetközi sikerének résztvevõje, amikor a “megismételt” olimpia döntõt levezényelte. Állandó asszisztensként: Erõs Gábor és Vámos Tibor segítették szakmai munkáját.

Nemzetközi kupamérkõzések
Vezetett Kupa-döntõk száma: 2.

UEFA-bajnokok ligája
A nemzetközi felkészítõ táborokban mutatott hozzáállásának köszönhetõen 2007-tõl több BL mérkõzésen mutathatta meg képességeit. Puhl Sándor, Vágner László és Piller Sándor után az utóbbi két évtizedben õ a negyedik magyar játékvezetõ, aki BEK/BL mérkõzést vezethetett. Ráadásul õ vezette a 2010. március 16-án megrendezésre kerülõ Sevilla FC-CSZKA Moszkva UEFA Bajnokok Ligája nyolcaddöntõt, ami azért is érdekes, mert 12 év óta elõször jelöltek magyar játékvezetõt a BL egyenes kieséses szakaszába. (Utoljára Vágner László vezette 1998-ban a Borussia Dortmund-Bayern München mérkõzést.) Kétszer is vezetett BL-negyeddöntõt. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) JB elismerve szakmai felkészültségét megbízta a 2011-es UEFA-bajnokok ligája-döntõ koordinálásával. Elõzõleg Zsolt István volt az a magyar játékvezetõ, aki a Wembley Stadionban, 1965. május 19-én a West Ham United–1860 München (2:0) Közép-európai kupa döntõt vezethetett. A 35 éves játékvezetõ minden idõk legfiatalabb bírója lett, aki BL-döntõt dirigálhat. Az eddigi csúcsot a jelenleg a FIFA JB-t vezetõ Pierluigi Collina tartotta, aki 1999-ben, 39 évesen volt finalista. A nemzetközi JB, a döntõn Vad II. Istvánt tartalék (negyedik) játékvezetõként, Fábián Mihályt és Bognár Tamást alapvonal bíróként, Kispál Róberttet tartalék asszisztensként foglalkoztatta

A katari és a magyar JB 20 éves együttmûködésének eredményeként az Emír Kupa döntõjét magyar játékvezetõ koordinálta.

A Hivatásos Labdarúgók Szervezete (HLSZ) által megtartott szavazás alapján az elsõ és másodosztály mintegy 800 játékosa szerint 2005-ben és 2008-ban az év második legjobb – az elsõ Arany Tamás – játékvezetõjének választotta. 2011-ben az Év Játékvezetõje megtisztelõ címet érdemelte ki.
2008-as év szakmai munkájának értékelése alapján az IFFHS (Nemzetközi Futballtörténészek- és Statisztikusok Szövetsége) szerint a világ 12. legjobb játékvezetõje.
Az IFFHS szerint 2011-ben az év legjobb játékvezetõjeként végzett a világ legjobb játékvezetõje szavazáson.
2008-ban a Komárom-Esztergom megye játékvezetõje ezüst fokozatú kitüntetésben részesült.

Családi kötõdés

Kassai István, Viktor édesapja, aki a hajdan az NB III-ig jutott, ugyancsak labdarúgó-játékvezetéssel foglalkozott, és ma is aktívan vezet mérkõzéseket. 2008-ban a Komárom megyei Labdarúgó-szövetség emlékérmet adott át részére 35 éves játékvezetõi tevékenységének elismeréseként.

(https://hu.wikipedia.org/wiki/Kassai_Viktor)