A Magyar Labdarúgó Szövetség Játékvezetõi Bizottsága kijelölte a Kozármisleny elleni mérkõzésünk játékvezetõi hármasát. A mérkõzést FIFA játékvezetõ, Vad II István vezeti. Segítõi Kepe Arnold, és Kulman Tamás lesznek


Teljes név Vad István
Születési dátum 1979. május 30.
Születési hely Budapest, Magyarország
Beszélt nyelvek angol
Egyéb foglalkozás Vállalkozó


 

 

Labdarúgóként

Gyermekkorában a Rákosmenti TK-ban (RTK) kezdett futballozni, majd a Ferencváros (FTC), végül a Budapesti Vasutas Club (BVSC) ifjúsági keretében kergette a labdát. Hamar felismerte, hogy labdarúgóként nem sokra fogja vinni.


Labdarúgó-játékvezetõként

Nemzeti játékvezetés

A sikeres játékvezetõ vizsga után , 1995-tõl Budapesten kettõ éven keresztül csak gyermekmeccseket vezethetett, fiatal kora miatt. A játékvezetõkre jellemzõ utat járva, egyik labdarúgó osztályból a másikba haladva gyûjtötte össze azokat a tapasztalatokat, melyek lehetõvé tették, hogy a legmagasabb osztályba léphessen. Az eredményesség, a gyakorlás, a tapasztalatszerzés elõsegítése érdekében több mérkõzést vezetett az 5+1 (tömegsport) és a 4+1 (futsal) labdarúgó játékokban. 1997-ben vezette az elsõ BLSZ II. osztályú felnõtt találkozót, az Aszfaltozó–Közterület bajnoki összecsapást. 1997-ben sorolták magasabb osztályba, ahol az Erdért–HERTA mérkõzésen mutatkozhatott be, mint játékvezetõ. Minden játékvezetõt fokozatosan ismertetnek meg a magasabb osztályok labdarúgói, vezetõi részére. Következett az NB. III-as osztály, a Duna-csoport, ahol az elsõ találkozója, az Esztergom–Ercsi Kinizsi mérkõzés volt. Pályafutásának következõ állomásai az országos kerettagság, majd az NB. II-es besorolást követõen az NB. I/B minõsítés elõzte meg az NB. I-et. Ellenõreinek, sportvezetõinek javaslatára lett a legmagasabb labdarúgó bajnokságának, az NB. I-nek játékvezetõje. 2004-ben a Matáv Sopron–Videoton bajnoki találkozón debütálhatott – közmegelégedésre.


Nemzetközi játékvezetés

2007-tõl tagja a FIFA nemzetközi játékvezetõi keretének. 27 évesen vezette elsõ nemzetközi mérkõzését. Célja, hogy a következõ lépcsõfokra léphessen:a nemzetközi játékvezetõket négy kategóriába sorolják, István (2009)-ben a másodikba, 2010-tõl az elsõ, kiemeltbe van sorolva. A besorolást a mérkõzések nehézségi foka határozza meg. Az UEFA – a közelmúltban nemzetközi listára kerültekbõl – kijelölt kilenc új játékvezetõt (talentet), köztük volt Istvánt is, akiket a következõ két évben megkülönböztetett figyelemmel kísérnek. Több UEFA-kupa-selejtezõt, Intertotó Kupa mérkõzést, nemzetközi válogatott, U21-es EB-selejtezõ meccset vezetett.

Az UEFA Játékvezetõi Bizottsága (JB) félévente sorolja osztályokba a nemzetközi játékvezetõket. 2009-ben legmagasabban rangsorolt osztályban – 2. kategória – három magyar bíró is szerepel, Szabó Zsolt, Vad II. István és Kulcsár Katalin.
2010. októberétõl Kassai Viktor mellett bekerült a legrangosabb kupában, a Bajnokok Ligájában (BL) mûködõ játékvezetõk közé. Alig három és féléves nemzetközi kerettagság után, a BL-ben meccseket vezetõ európai bírók legfiatalabbjaként, 31 évesen kapta a megbízatást. Bár 1997-ben három BL-játékvezetõje is volt Magyarországnak (Puhl Sándor, Piller Sándor és Vágner László), a mostani eredmény mindenképpen óriási elismerés az UEFA részérõl.


Ifjúsági Olimpia

2010-ben, elsõ alkalommal Szingapúrban rendezték az Ifjúsági Olimpiai labdarúgó tornát, ahová Európából a FIFA Játékvezetõ Bizottsága (JB) csak a magyar játékvezetõt és segítõit Ring Györgyöt valamint Albert Istvánt delegálta. Egy csoportmérkõzésen, a nyitómeccsen, a Bolívia–Vanuatu (2:0) találkozót koordinálta, majd az egyik elõdöntõt, a Szingapúr–Haiti összecsapást, majd kiegyensúlyozott teljesítményének köszönhetõen õ vezethette fiú-torna döntõjét, a Haiti–Bolívia összecsapást. Vezetett mérkõzéseinek száma: 3.


Vezetett ifjúsági olimpiai döntõk száma: 1.


Sikerei, díjai

Tudósítók – csakúgy, mint a játékosok esetében – 1-tõl 10-ig osztályozzák a bírók teljesítményét. 2005/2006 évadban a Nemzeti Sport osztályzatai alapján, 8, 23-as átlaggal az Év Játékvezetõje címet érdemelte ki és közben, tavasszal ötször kapta meg a forduló játékvezetõjét kitüntetõ címet. Érdekesség az ellenõröktõl öt alkalommal kapott 9-es osztályzatot. Ennél magasabb jegyet az NB. I-es keretben senki sem kapott.


Pozitív sztori

Az elsõ NB. III-as mérkõzésén Esztergomban vezette a bajnoki találkozót, amikor az egyik esztergomi csatárt a büntetõterületen belül buktatták. Atletikus képességei lehetõvé teszik, hogy esemény közelbõl hozzon ítéletet. Amikor a síp megszólalt ott toporgott a büntetõterületen, de a játék lendületébõl következve a védõ egy erõteljes rúgással felszabadítást akart végezni. A rúgó játékos olyan pontosan célzott, hogy István pont fejbe rúgta. A rúgás erejének köszönhetõen -kiütötte a labda – megszédül, elájult, lenyelte a nyelvét, csak a kórházban tért magához. Két hét múlva újra szájába vette a sípot.


Sportcsalád

A nagymama a (akkor még) Testnevelési Fõiskola tanáraként a labdarúgók oktatásáért volt felelõs személy. A nagyapa, id. Vad István az aktív labdarúgást befejezve maga is mérkõzést dirigált, õ akkoriban a budapesti (megyei) bajnokságban bíráskodott. A fiú, Vad István, gyorsan végigjárva a játékvezetõi szamárlétrát hamarosan a FIFA nemzetközi játékvezetõi karának tagja lett. Az unoka, a fiú, Vad II. István, amikor elérte a 16. életévet, lehetõsége volt arra, hogy letegye a játékvezetõi vizsgát és a papa nyomába eredjen. Szakmai eredményei alapján maga is a FIFA nemzetközi játékvezetõi karának tagjai közé emelkedett. A nõi labdarúgás rohamos fejlõdésével a sporttörténelem lehetõséget adott arra, hogy nõi játékvezetõk is tevékenykedhessenek mérkõzéseken. A Vad család legifjabbik tagja, Vad Anita (az apjáéra kevésbé emlékezve) testvérének hazai- és nemzetközi sikerein felbuzdulva, fiatal felnõttként maga is a játékvezetésre adta a fejét. Határozottan kijelenthetjük, hogy Európában, de talán a világon is különleges esemény, hogy a nagyapa az apa, a fiú (unoka) és a lány (unoka) is játékvezetõ lett. Ritkaságszámba megy az is, hogy egy családból két FIFA minõsítésû játékvezetõ nevelõdik ki.