A háromoldalú támogatási megállapodás eredményeként összesen 2,2 milliárd forintos finanszírozáshoz jutnak a tehetséggondozásért felelõs labdarúgó-akadémiák, nevelõegyesületek, és a Bozsik-programban résztvevõ utánpótlás klubok.

Az állam által biztosított, a felhasználást tekintve az MLSZ és az NSI által felügyelt támogatási összeg két részbõl áll. A szövetség nevesítve az Utánpótlás-nevelési Programra 1,8 milliárd, az újrainduló Bozsik-programra pedig 400 millió forintot szán. Az állam az Utánpótlás-nevelési Program révén a labdarúgás kiemelt akadémiai központjainak finanszírozásához járul hozzá. A Bozsik-program országos utánpótlás-nevelési program, amely kisgyermekkortól segíti a fiúk és lányok futballozási lehetõségét. A támogatásnak köszönhetõen biztosítottá válik a programban résztvevõ sportszervezetek, szakosztályok, szervezeti egységek, valamint közoktatási intézmények szakmai feladatainak zökkenõmentes ellátása.

A rendelkezésre álló állami támogatás révén az utánpótlásmûhelyek a legfontosabb feladatnak számító labdarúgóképzés és a versenyeztetés mellett számos oktatási feladatot is ellátnak majd. A méltó sportolói életpályamodell kialakítása éppoly fontos része lesz az akadémiák és egyesületek tevékenységének, mint a tehetségkutatás. A támogatásnak köszönhetõen a magyar sporttehetségek kiválasztásának rendszerszerû háttere teremthetõ meg.

Ilyen nagyságrendû állami támogatással még nem gazdálkodhatott az utánpótlás-nevelés, és az igazolt magyar sportolók mintegy felét adó magyar labdarúgás.

Szigorú feltételek mellett használható fel a 2,2 milliárdos támogatás
Mint arról beszámoltunk, a Magyar Labdarúgó Szövetségben ma történelmi jelentõségû támogatási szerzõdést kötött Czene Attila, a Nemzeti Erõforrás Minisztérium sportért felelõs államtitkára, dr. Csányi Sándor, az MLSZ elnöke, valamint dr. Szabó Tamás, a Nemzeti Sportintézet fõigazgatója. A háromoldalú támogatási megállapodás eredményeként összesen 2,2 milliárd forintos finanszírozáshoz jutnak a tehetséggondozásért felelõs labdarúgó-akadémiák, nevelõegyesületek, és a Bozsik-programban résztvevõ utánpótlás klubok.

A megállapodás bejelentését követõen Csányi Sándor, az MLSZ elnöke elmondta: a szövetség mindent megtesz annak érdekében, hogy a pályázatokkal elnyert összegek minél elõbb eljussanak az akadémiákhoz, illetve a kiválasztott klubokhoz. Az elõzetesen lebonyolított pályázatok alapján öt akadémia és tizenhat klub (nyolc élvonalbeli, nyolc másodosztályú) jut anyagi forráshoz, infrastrukturális támogatás és a versenyeztetést segítõ támogatás formájában.

– A pályázatokba nemcsak mennyiségi, hanem minõségi kritériumok is beépültek – fogalmazott Csányi Sándor. – A szigorú pályázati feltételekkel szeretnénk elérni, hogy tiszta legyen a felhasználás, transzparens legyen a sportág, és a megítélt támogatást kizárólag az utánpótlás-fejlesztésre lehessen felhasználni. Azok a klubok, akadémiák, amelyek esetleg nem megfelelõen használják fel a kapott összeget, a késõbbi pályázatokon nem vehetnek részt. Külön öröm, hogy a szerzõdésben foglalt 400 millió forintos támogatásnak köszönhetõen az évekig sikeresen mûködõ Bozsik-program is újraindulhat. Bízom benne, hogy hamar látható eredménye lesz a támogatásnak, erre garancia, hogy rendkívül jó kezekbe került az utánpótlás irányítása, hatalmas munka zajlik ezen a fronton a szövetségben.

Az MLSZ elnöke hozzátette: a pályázati pénzek odaítélésérõl egy szigorú kritériumrendszer alapján döntött a szövetség, attól függõen, hogy az egyes akadémiák, illetve klubok milyen feltételek, lehetõségek mellett mûködtek az eddigiekben.

 

Czene Attila kiemelte: a hazai utánpótlásképzésben az igazolt sportolók mintegy fele labdarúgó, ezért a 2,2 milliárd forintos támogatás a legjobb helyre került.

– A szerzõdésben és a pályázatokban pontosan lefektettük, hogy az elnyert összeget mire lehet elkölteni, a megfelelõ felhasználást az NSI és a minisztérium egyaránt folyamatosan ellenõrzi. Bízom benne, hogy a mostani megállapodás hamarosan a pályákon is mérhetõ eredménnyel párosul majd.

 

 

Szabó Tamás úgy fogalmazott: a labdarúgás mérföldkõhöz érkezett ezzel a szerzõdéssel, nem túlzás azt állítani, hogy példa nélküli az ilyen mértékû állami támogatás a magyar sportban.

– A szerzõdéssel új helyzet állt elõ a magyar labdarúgásban, ezentúl nem lehet azt mondani, hogy a pénzhiány miatt képtelen elõrelépni a sportág. Áthelyezõdik a hangsúly a szakmai munkára, közös érdekünk, hogy garantálni tudjuk a pénz megfelelõ, hasznos felhasználását. Egy szlogen megdõl, a “kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci” mondás helyett ezentúl a “kis tudás, kis foci, nagy tudás, nagy foci” lép életbe. Abban bízom, hogy a támogatottak életkora alapján a riói olimpián már ott lesz a magyar olimpiai csapat – fogalmazott Szabó Tamás.

 

Nyilasi Tibor, az MLSZ sportigazgatója leszögezte: a szövetség mindent megtesz annak érdekében, hogy a felhasználható összegek olyan helyre kerüljenek, ahol jó hasznát veszik majd.

– A pénz felhasználása két szálon fut majd, az egyik a Bozsik-program támogatása, a másik az elitakadémiák, valamint a klubok utánpótlásmûhelyeinek segítése. Ezt a lehetõséget ki kell használni. Az utánpótlásban dolgozó kollégáknak a jövõben szorosan együtt kell mûködniük, és együtt kell gondolkodniuk a klubokkal, csak így vezethet eredményre ez a rendkívüli fontosságú támogatás. A fiatalok már ma is valóságos kincsesbányát jelentenek a magyar futball számára, amit jól mutat, hogy sokan máris külföldön szerepelnek közülük. Szakmai téren kemények és erõsek leszünk, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a támogatások olyan helyre kerüljenek, ahol a legjobban felhasználhatók lesznek.

(mlsz.hu)