A Szakmai Napokat dr. Vági Márton, az MLSZ fõtitkára nyitotta meg, aki bevezetõjében elmondta: a másfél éve hivatalba lépett elnökség a magyar labdarúgás szakmai megújulását tûzte ki egyik fõ céljául, a 110 éves honi futball utóbbi 25-30 éve ugyanis méltatlan volt a korábbi idõszak eredményeihez. Mezey György, a Magyar Labdarúgó Szövetség Edzõképzõ Központjának vezetõje ezt követõen bemutatta a kétnapos rendezvény elõadóját, Andy Roxburgh-öt, az UEFA technikai igazgatóját, akit az “európai labdarúgás lelkiismereteként” jellemzett a hallgatóságnak.

Andy Roxburgh elõadása elején elárulta: az 1953-as angol-magyar (3:6) és az 1954-es magyar-angol (7:1) válogatott mérkõzés gyermekkorában rendkívül nagy hatással volt rá, és skótként egyáltalán nem bánta a magyar sikereket, sõt, nagyszerû érzéssel emlékezik vissza ezekre a mérkõzésekre. Mint mondta, mindig is Puskás Ferenc volt a legnagyobb példaképe, akinek négy gólját az 1960-as glasgow-i BEK-döntõben barátjával, Alex Fergusonnal a pálya szélérõl nézhette meg. Az UEFA technikai igazgatója hozzátette: 1996-ban egy továbbképzésen számos kollégája elõtt interjút készíthetett Puskás Ferenccel, amit azóta is élete egyik legnagyobb élményének tart.

Andy Roxburgh ezt követõen rátért fõ témájára, elõadásának címe “A Barcelona titka” volt. A technikai igazgató úgy fogalmazott: az európai labdarúgás fejlõdését a Bajnokok Ligája-mérkõzések tapasztalatai alapján lehet legjobban lemérni, s ahhoz, hogy megértsük, hol áll ma a kontinens futballja, elõször is a sorozat címvédõjének, a világ legjobb klubcsapataként elismert Barcelonának a titkát érdemes megfejteni. Ezzel kapcsolatban három alapkérdést kell feltenni.

Elsõként azt, hogy másolható-e a Barcelona sikere? Erre határozott “nem” a válasz, mert ehhez olyan klasszisokra lenne szükség, mint amilyenekkel a katalánok rendelkeznek. A Barcelonának nyolc-tíz világklasszisa van, labdarúgói tökéletes technikai képzést kaptak, fõképp ennek köszönhetõ állandó fölényük a középpályán. A Barcelona egyedi filozófiájából sokat lehet tanulni, elsõsorban azt az alázatot, ami a játékosokat jellemzi, a klubnál ugyanis a legnagyobb sztárok is mindent a csapat érdekeinek rendelnek alá. Andy Roxburgh felhívta a figyelmet arra, hogy a tavalyi BL-döntõben a Barcelona keretébõl a 18 futballista közül 13 saját nevelésû játékos volt. A technikai igazgató elmondta: katalánok futballfilozófiáját alapul véve õ maga nem látja a Barcelona egyeduralmának végét.

A második alapkérdés az, hogy milyen taktikai trend uralkodik jelenleg az európai labdarúgásban? Ha a Barcelona játékát vesszük alapul, akkor a labdatartásra épülõ futball lehet az üdvös, ehhez azonban megfelelõ játékosokra is szükség van. Megfigyelhetõ, hogy a csapatok zöme a gyors, rövid passzos játékra törekszik, igyekeznek minél gyorsabban váltani védekezésbõl támadásba, és fordítva. Jellemzõ a kollektív ellentámadás, a folyamatos mozgás, valamint az, hogy a legtöbb csapat két szûrõ középpályással és egyetlen klasszikus ékkel játszik. Sokat segítenek a támadásokba belépõ szélsõ védõk, és megfigyelhetõ, hogy az akciók rendre hátulról épülnek fel. Ugyanakkor egyre kevesebb az erõcsatár, a fejesgól, csökkent a hagyományos szélsõk jelentõsége, eltûnt az emberfogás, kevesebb a kontrákból elért találat. Csökkent a közvetlen szabadrúgások szerepe is, amit bizonyít, hogy a tavaly BL-döntõ két résztvevõje, a Manchester United és a Barcelona egyetlen gólt sem ért el közvetlen szabadrúgásból.

Andy Roxburgh beszélt arról is, hogy néhány statisztikai adat csalóka lehet a BL-mérkózésekrõl: a 32-es mezõnyben a tíz legtöbbet futó csapat közül nyolc nem jutott be a legjobb 16 közé, vagyis õk inkább a labda után futottak sokat. Amelyek viszont bekerültek, meccsenként legalább ötszáz sikeres passzt jegyeztek. Néhány éve a kontrajátékban rejlett sok csapat ereje, mára azonban az ellentámadások kontrázása került elõtérbe a taktikai repertoárban.

A harmadik alapkérdés az, hogy milyen tulajdonságok jellemeznek egy sikeres BL-edzõt? A technikai igazgató szerint három területen kell kifogástalan teljesítményt nyújtania egy sikeres szakvezetõnek: edzõként, menedzserként és vezetõként. Véleménye szerint ma a legjobbak vezetõként, menedzserként tökéletesen felkészültek, a különbségek az edzõi képességekben mutatkoznak meg.

Ebéd elõtt közös fotózásra állt össze a 87 fõs hallgatóság és az edzõképzés vezetõi, majd délután Andy Roxburgh újabb rendkívül érdekes elõadással folytatta a programot, ezúttal az edzõk és a vezetõk szerepérõl. A technikai igazgató igyekezett bevonni a hallgatóságot is az elõadásba, majd a program végén mindenkit megkért, hogy magában tegye fel a kérdést: minden pontban megfelel-e a kívánalmaknak?
 
 
Délután váratlan vendéget köszönthettek az egybegyûltek: a hamarosan 90. születésnapját ünneplõ Szepesi György, az Aranycsapat 12. tagja, az MLSZ tiszteletbeli örökös elnöke is Telkibe látogatott. Gyuri bácsit a múlt héten megmûtötték, de mostanra megerõsödött annyira, hogy személyesen is köszönthesse régi jó barátját, Andy Roxburgh-öt, és sok sikert kívánjon az edzõi kar tagjainak.
 
Az elõadások holnap, a Szakmai Napok második napján folytatódnak.

(mlsz.hu)