Az MLSZ elkötelezett azon a téren, hogy látványosan javítsa az élvonalbeli játékvezetés színvonalát, és ezért – a klubokkal közösen – jelentõs anyagi áldozatokat is hoz a jövõben. Az elnökség tavaly novemberi ülésén megtárgyalta és elfogadta a Játékvezetõi Bizottság elõterjesztését a magyar labdarúgó-játékvezetés fejlesztési tervérõl. Ennek részeként, a jobb teljesítmény érdekében – az UEFA ajánlását támogatva és elfogadva – döntött a gólvonali játékvezetõk alkalmazásáról az OTP Bank Liga 2013-2014-es idényétõl. Ezzel párhuzamosan arról is döntés született, hogy ki kell alakítani a játékvezetõi kereten belül egy hivatásosokból álló állományt.

A mai elnökségi határozatnak megfelelõen 12 fõs hivatásos játékvezetõi kar jön létre, amelynek tagjai a teljesítményükkel megalapozott juttatásban részesülnek. A hivatásosok fizetése és a gólvonali játékvezetõk foglalkoztatása mellett az MLSZ, az egyesületekkel közösen, jelentõs egyéb többletköltségeket is vállal annak érdekében, hogy a játékvezetés színvonala emelkedjen, hiszen a szövetség vállalja a játékvezetõk szállás-, illetve útiköltségének térítését, felszerelését, illetve a szükséges kommunikációs eszköztárak beszerzését is. A most profivá lett játékvezetõk három évre szóló megbízási szerzõdését hosszabbíthatja évente a szövetség a teljesítmény függvényében.

Az NB I-es hivatásos játékvezetõk névsora:

Andó-Szabó Sándor (FIFA), Becséri Dániel, Bognár Tamás (FIFA), Erdõs József, Fábián Mihály (FIFA), Farkas Ádám, Iványi Zoltán, Kassai Viktor (FIFA), Németh Ádám (FIFA), Solymosi Péter, Szabó Zsolt, Vad II István (FIFA)

Az MLSZ vezetõ testülete olyan módon újította meg a Nyilvántartási-, Igazolási- és Átigazolási Szabályzatot, hogy az egyrészt jobban megfeleljen a nemzetközi (FIFA) szabályzatnak, másrészt minél több folyamat végzése történjen egyszerûbb, felhasználóbarát digitális formában. Az elfogadott dokumentum 13. számú melléklete ezzel összhangban ad útmutatást a https://mlsz.info rendszeren keresztüli ügyintézésrõl.

A társasági adó támogatási rendszer kapcsán a Magyar Labdarúgó Szövetség vezetése immáron a harmadik esztendõ beérkezett pályázatait bírálja el, amely tény feltételezi, hogy az elsõ két év során megvalósított fejlesztések, eredmények már a magyar futball, fõleg az amatõr és utánpótlás-labdarúgás szolgálatában állnak. Az elnökség meghozta a szükséges intézkedéseket a program további sikere érdekében. A korábbi évekhez képest elmondható, hogy felgyorsult, professzionalizálódott a folyamat mind a szövetségi apparátus, mind pedig a pályázók részérõl.

Folytatódik az MLSZ által életre hívott nagyszabású pályaépítési projekt is. A sikeresen elkészülõ új építésû labdarúgópályák mellett nagy fejlesztésnek számít annak a mintegy 600 már meglévõ sporttelep felújítása, amely elsõsorban az amatõr- és szabadidõs futball szolgálatában áll. A mintegy 2,5 milliárd forintból felújított sporttelepeken költséghatékony módon megújult – szükség szerint – a pálya borítása, az öltözõ, a lelátó olyan módon, hogy az a kor követelményeinek megfeleljen.

Nagy igény mutatkozik az edzõképzés átalakítása terén – elsõsorban az OTP-MOL Bozsik-programnak és a Coca-Cola Cupnak köszönhetõen – azon szakemberek átgondolt oktatására, akik az utánpótlás és grassroots területen látnak el feladatokat, foglalkoznak iskolai tanárként, pedagógusként a focizni vágyó lányokkal és fiúkkal. Az õ képzésük a C-licenc keretében történik meg a jövõben. Az MLSZ elnökségének döntése alapján a C-licenc képzési díja igen kedvezõ: egységesen 30 ezer forint, míg akik már rendelkeznek D-licenccel, azok 20 ezer forintért végezhetik el a hiánypótló képzést.

Az elnökségi ülés végén a testület megfogalmazta véleményét az elmúlt idõszakban felmerült fogadási csalások, eredmény befolyásolások kapcsán.

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2010-ben megválasztott elnöksége munkába lépése pillanatától elkötelezett a magyar futball erkölcsi megtisztulása, megújítása mellett. Döntéseivel, intézkedéseivel következetesen ezt a célt szolgálja, mert ennek a folyamatnak a sikere alapfeltétele a magyar futball felemelkedésének.

Azonban ezen erõfeszítések csak abban az esetben vezethetnek eredményre, ha a hazai labdarúgás valamennyi szereplõje felismeri ennek fontosságát, azonosul ezzel a célkitûzéssel, és a szövetséggel együttmûködve, tevékenyen részt vesz ennek elérésében. A magyar labdarúgás tisztaságának megteremtése a döntéshozók, sportvezetõk, sportolók és támogatók közös felelõssége! Minden esetben határozottan és ellentmondást nem tûrõen fel kell lépni a futball tisztaságát, végsõ soron a létét veszélyeztetõ, a sportág szellemiségével össze nem egyeztethetõ jelenséggel, cselekedettel szemben.

Az elnökség, összhangban a FIFA és UEFA legutóbbi döntéseivel, felszólítja a labdarúgásban és labdarúgás környezetében szerepet vállalókat arra, hogy a jövõben saját feladatuk végzése során és a közremûködõ sportszakemberek (edzõk, játékvezetõk, játékosok stb.) kiválasztásakor a hazai és nemzetközi szabályok maradéktalan betartásával, fokozott körültekintéssel és felelõsségvállalással járjanak el, döntsenek.

(mlsz.hu)