A Gyirmót FC Győr 2021-ben nyerte el a tehetségközponti besorolást. Napjainkban kétszázhatvan gyermek sportol a sárga-kékek utánpótlásában. Az egyesület filozófiájáról, a magyaros stílusról és aktuális helyzetéről kérdeztük Polyák Gábort, a tehetségközpont szakmai vezetőjét.
„Az U7-es-től az U14-es korosztályig arra törekszünk, hogy a mennyiség ne menjen a minőség rovására, de az idősebb korosztályoknál sem szeretnénk túl sok labdarúgóval foglalkozni, hiszen minden korosztályban egy edző foglalkozik a játékosokkal, ezért ideális létszámot kell az aktuális korosztályok szerint kialakítanunk. Mi a magyaros stílusban hiszünk, kreatív játékosokat szeretnénk nevelni – kezdte Polyák Gábor szakmai vezető –, mivel nálunk tulajdonosi döntés értelmében nincs tagdíj, ezért sem törekszünk a létszám maximalizálására, hogy ezzel növeljük a bevételeinket. A minőségi képzésben hiszünk.”
Már az óvodásokat is figyelik, a magyaros stílust szeretnék oktatni.
A szakember elmondta:
Már az óvodákkal is kapcsolatban van a klub.
Sok iskolával van szerződésük és ezekben az intézményekben kutatnak tehetségek után.
A környékbeli tornákon is nyitva tartják a szemüket és figyelik a tehetséges gyerekeket a kisebb csapatokban.
Az első edzésen a szülők is jelen vannak, hiszen fontos, hogy ők is lássák, hova kerül a gyermekük. Ha mindkét fél elégedett, akkor kezdődhet a közös munka.
Polyák Gábor elmondta, a Gyirmót utánpótlás-nevelésének hitvallása a kombinatív játékon alapszik. „A szlovákiai gyerekeket például jóval agresszívabb, a fizikai erőt jobban kidomborító játékra nevelik. Mi inkább a gondolkodást, a kreatívabb focit helyezzük előtérbe. Hogy melyik lesz eredményesebb, ha felnőnek a gyerekek, azt nehéz eldönteni, de a mi hitvallásunk ez” – mondta a szakember. Aki azt is elmondta, hogy a legkisebbektől kezdve a legidősebb korosztályig ugyanebben a szellemben szeretnék játszatni a csapataikat.
A kicsiknél a technikai képzés a legfontosabb.
A magyar utánpótlás-nevelés felépítését tekintve egy tehetségközpont a második vonalnak számít. A legmagasabb szinten az akadémiák helyezkednek el. „Ezért is vagyunk a második vonalban. Egy akadémia nem engedheti meg magának, hogy az adott korosztályban szereplők fizikálisan ne a legerősebbek legyenek, hiszen csak akkor tudnak versenyben lenni a többi akadémiával.”
A kreatív játék kialakítása rengeteg egyéni fejlesztő gyakorlattal jár. Ez az edzők feladata. Minden korosztálynak megvannak a speciális sajátosságai. „Az U7-től az U13-ig a technikai képzések kerülnek előtérbe. Az idősebbeknél már foglalkoznunk kell a taktikával és a fizikummal is. Minden korosztálynak külön kidolgozott hat-nyolc hetes edzésterve van. Az edzők ez alapján állítják össze az edzések heti ritmusát” – ismertette Polyák Gábor.
A lányok képzése eltér a fiúkétól.
A női labdarúgás egyre nagyobb teret nyer hazánkban. Vajon mennyiben különbözik a lányok képzése a fiúk felkészítésétől?
„El kell hogy térjen a képzés, hiszen nagyon kevés olyan lány focistánk van, aki kicsi gyerekkortól végigjárta az összes korosztályt, ezért a technikai tudásuk és a mozgékonyságuk más szinten áll” – válaszolta a Gyirmót korábbi középpályása. Gyirmóton jelenleg U19-es és U16-os korosztályban rúgják a labdát a lányok, de nyártól valószínűleg az MLSZ szabályozása értelmében fiatalabb korosztályokat is indítani kell.
Vannak tehetségek.
Polyák Gábor elmondta, nagyon büszkék a 2007-es korosztályú fiúcsapatukra. „Tavaly megnyerték a saját bajnokságukat és az országos kupát is, több akadémiát is maguk mögé utasítva. Ebből a korosztályból nyolc játékosnak adtunk már profiszerződést. Ők már az NB II-ben vagy az NB III-ban szokják a felnőttlabdarúgás légkörét. A következő években biztosan fogunk hallani ezekről a játékosokról!”
Gyirmóton fontos, hogy a legkisebbek felnézzenek a nagyokra.
Forrás: www.kisalfold.hu