Június 15-én léphet életbe a magyar sportot érintõ társaságiadó-kedvezményrõl szóló törvény, amely a jövõ héten kerül az országgyûlés elé. Bánki Erik, az országgyûlés sport- és turizmusbizottságának elnöke sajtótájékoztatóján azt mondta, befejezõdtek az egyeztetések az Európai Bizottsággal, így a parlament elé kerülhet az öt látvány-csapatsportra – labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, jégkorong, vízilabda – vonatkozó törvényjavaslat, amelynek elfogadása esetén az adókedvezmény-rendszer a kormány számításai szerint nagyjából 20 milliárd forint pluszt jelent a magyar sportnak. A fideszes politikus hozzátette: ennek köszönhetõen várhatóan jelentõsen nõ a profi és az amatõr sportolók száma is Magyarországon.

“Ilyen rendszer elõször Magyarországon léphet életbe, így kimondhatjuk, hogy az Európai Unió minket fog követni, s végre Magyarország ismét az élen jár valamiben – fogalmazott Bánki. – A legutóbb, Gödöllõn megtartott informális sportminiszteri értekezleten nagyon sokan kérdezték Czene Attila sportért felelõs államtitkárt errõl a törvényrõl, így várható, hogy a többi uniós állam átveszi majd tõlünk a rendszert.”

A sport- és turizmusbizottság elnöke elmondta, három fordulóban kellett egyeztetni az Európai Bizottsággal a törvényjavaslatról, s mostanra az uniós végrehajtó testület az intézkedési terv 90 százalékát elfogadta, már csak két pont van, amelyrõl még vita folyik.

“Az egyik ilyen terület a profi sportklubok tárgyi eszköz beruházásokra, illetve felújításokra fordítható forrásainak támogatása, a másik pedig a profi klubok által foglalkoztatott sportszakemberek és technikai személyzet bérének támogatása – mondta Bánki. – Az már az elsõ egyeztetés alkalmával nyilvánvalóvá vált, hogy a profi sportolók fizetéséhez egyetlen forintot sem adhatunk, de ezt eredetileg is így gondoltuk.”

A politikus hozzátette, ezekben a kérdésekben 60 napon belül megfogalmazza állásfoglalását az Európai Bizottság.

“Nyáron elkezdõdhetnek azok a létesítmény-fejlesztési beruházások, amelyek sportszakmai célokat szolgálnak, s ezekhez 70 százalékban lehet igénybe venni a társaságiadó-kedvezményt, tehát csak 30 százalék önerõre lesz szükség – fogalmazott Bánki. – Az utánpótlás-nevelési támogatás szakmai részének esetében 90 százalék adótámogatásból leírható lesz, mindössze 10 százalék önerõt kell majd ehhez biztosítani, a személyi jellegû kifizetések esetén 50 százalékot lehet majd adótámogatásból igénybe venni.”

A sport- és turizmusbizottság elnöke azt mondta, míg korábban úgy volt, hogy csak az öt látvány-csapatsport elsõ osztályú klubjai részesülhetnek ebben a támogatásban, addig ezt mára kibõvítették, így az érintett sportágak összes csapatai – osztálytól függetlenül -, illetve sportszövetségei is igénybe vehetik a társaságiadó-kedvezménybõl adódó támogatást.

“A törvény hatályba lépését követõen a támogatások egy úgynevezett támogatási igazolással vehetõek majd igénybe, tehát a klubok és a sportági szakszövetségek benyújtják igényüket a sporttámogatásokat ellenõrzõ szervezethez, amely jelenleg Nemzeti Sportintézet néven az utánpótlás-neveléssel foglalkozik, de ez a tevékenység majd átkerül a Magyar Olimpiai Bizottsághoz, az NSI pedig átalakul – ismertette a rendszer mûködését Bánki. – A szervezet ellenõrizni fogja, hogy az a fejlesztési, szakmai program, amelyet finanszírozni akar az adott klub vagy szakszövetség, egybeesik-e az adott sportág fejlesztési stratégiájával. Ha a szakmai szempontok elfogadhatóak, akkor a sporttámogatásokat ellenõrzõ szervezet kiadja az igazolást, amelyet az igénylõ elvisz az adott céghez, akitõl a támogatást kéri. A cég átveszi az igazolást, átutalja a támogatási összeget, és majd az év végén, vagy a következõ év elején, amikor az adóbevallások elkészítésére kerül sor, akkor csatolja az igazolást az adóbevallásához, tehát nem a költségvetésbe fizeti be az összeget, hanem közvetlenül a klubnak, vagy a szakszövetségnek juttatja el.”

Bánki hozzátette, a rendszerhez egy szigorú, folyamatos ellenõrzés is kapcsolódik, másképp ugyanis nem lehet kizárni az esetleges visszaéléseket.

(Forrás: mti.hu, Simonyi András – foci24.com)