Az Országgyûlés sport és turizmus bizottságának alelnöke a Digi Sport keddi Reggeli Start címû mûsorában emlékeztetett arra, hogy a társasági nyereségadóból igényelhetõ támogatásokra (TAO) megfogalmazott igény eredetileg összesen 100 milliárd forint körüli összeg volt, ám az öt látványsportág labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong vezetõi mértéktartóak voltak, így végül évi 26,5 milliárd forintos támogatási keretet hagyott jóvá 2012-re az Országgyûlés. A képviselõ szerint ez a pénz csak töredéke annak, ami a társasági nyereségadóból összesen befolyik.
Ez az összeg még tartható, ennyit a költségvetés még bírni fog a késõbbiekben is fogalmazott a fideszes politikus, aki érzékeltette, azért is fontos, hogy megmaradjon ez a szint, mert ha ez az összeg kikerülne a támogatási rendszerbõl, akkor az öt látványsportág akár be is dõlhetne.
A látványsportágaknál ugyanis a szponzoráció áttevõdött ide, a társaságiadó-kedvezményre. Ezek a pénzek ugyan nem a profi sportra mennek, hanem az utánpótlásra, a létesítményekre, a felszerelésekre és a különbözõ technikai lehetõségekre, de ezek mind-mind meghatározó részei a profi sportklubok költségvetésének is. Azt gondolom, ha ez most kikerülne a rendszerbõl, akkor nagyon komoly gondot okoznánk az egész magyar sportnak mondta Szalay, aki összegzésként hozzátette, hogy a társasági adóból levonható sporttámogatásokra összesen 1800 pályázat érkezett be, s a jóváhagyott 26,5 milliárdos keretbõl 12 milliárd forint jut a labdarúgásra, 1,5 milliárd a jégkorongra, 4,5 milliárd a kosárlabdára, és ez utóbbihoz hasonló nagyságrendû összeggel gazdálkodhat a kézi- és a vízilabda is.
Szerintem ez egy normális arány, és ne feledjük, hogy ennyi pénz még soha nem folyt be a magyar sportba. Fontos megjegyezni azt is, hogy a pénzek jelentõs részét, 60-65 százalékát az utánpótlás-nevelésre lehet felhasználni, így ezzel a lépéssel tulajdonképpen a magyar sport jövõjébe fektetünk be mondta Szalay.
(nupi.hu)