Március 24. és 31. között rendezik meg az U21-es labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörét, amelynek Magyarország és Szlovénia ad majd közösen otthont. A tornára készülő válogatottakba rengeteg fiatal tehetség kapott meghívást, közülük mutatjuk be a legjobbakat. Az M4 Sport és az m4sport.hu az esemény összes mérkőzését élőben közvetíti.

Ben Godfrey (angol)

Ben Godfrey (Fotó: EPA/Peter Powell)

Klub: Everton
Életkor: 23 év
Piaci érték: 25 millió euró

Az 1998-as születésű középhátvéd a York Citynél nevelkedett, de 2016-ban mintegy 3 millió euróért megvásárolta a játékjogát a Norwich City, amelynél első angol élvonalbeli bajnokiját 2019-ben a Liverpool ellen játszhatta. Noha csapata kapott egy négyest, Godfrey a kezdőben ragadt, tavaly októberben pedig felfigyelt rá Carlo Ancelotti, és 27.5 millió euróért megvette az Everton. Nem kellett sokat várni a játékra – a védő mintegy két héttel később már ott volt a liverpooliak kezdőcsapatában, melynek azóta is stabil tagja. Godfrey ebben a szezonban eddig 28 mérkőzésen 2535 percet játszott, egy gólpassz szerepel a statisztikai mutatójában.

Boubacar Kamara (francia)

Boubacar Kamara (jobbra, fehérben) (Fotó: EPA/Guillaume Horcajuelo)

Klub: Marseille
Életkor: 21 év
Piaci érték: 32 millió euró

Elsődleges posztja a középpálya, de feltalálja magát a védelem közepén és a bal szélén is – ő Boubacar Kamara, a Marseille csillaga, aki 2005-ben, már ötévesen csatlakozott a klub akadémiájához. A fiataloktól 2015-ben felkerült az U19-es együttesbe, egy évvel később a B-csapatba, 2017 júliusában pedig már azzal büszkélkedhetett, hogy hivatalosan is a Marseille felnőttcsapatának a tagja. Bemutatkozása 2016 decemberében volt a Ligakupában, a 2018–2019-es szezon óta ráadásul a bajnokságban is alapemberként tekintenek rá. A 21 éves Babacar fiatal kora ellenére már 114 tétmérkőzésen van túl a Marseille-ben.

Callum Hudson-Odoi (angol)

Callum Hudson-Odoi (Fotó: EPA/Andy Rain)

Klub: Chelsea
Életkor: 20 év
Piaci érték: 35 millió euró

A 20 esztendős balszélső az angol labdarúgás egyik legnagyobb tehetsége. Callum Hudson-Odoi a Chelsea akadémiáján nevelkedett, a Premier League-ben 2018 januárjában, a Bournemouth ellen mutatkozott be. A támadó 2019 márciusában az angol felnőttválogatottban is debütálhatott, Gareth Southgate szövetségi kapitány a csehek elleni Eb-selejtezőn (5–0) bizalmat szavazott neki. Hudson-Odoi – aki ezt követően még két válogatott találkozón is jutott szóhoz – a Chelsea színeiben eddig a pillanatig 91 tétmérkőzésen lépett pályára, ezeken 13-szor talált be, emellett kiosztott 15 gólpasszt is.

Curtis Jones (angol)

Curtis Jones (Fotó: EPA/Phil Noble)

Klub: Liverpool
Életkor: 20 év
Piaci érték: 17 millió euró

Jones a Liverpool gyémántja – a középpályás kilencévesen került a Mersey-parti alakulat képzésébe, ahol aztán fokozatosan végigjárta a klub korosztályos csapatait. A 20 éves játékos tavaly júliusban lépett először pályára az angol élvonalban, a rendszeres lehetőségre viszont a 2020–2021-es kiírásig várnia kellett – Jones a jelenlegi szezonban a Premier League-ben már 1089 percet, míg Bajnokok Ligájában 405 percet kapott Jürgen Klopptól. Fiatal kora ellenére angol bajnoknak és klubvilágbajnoknak vallhatja magát.

Colin Dagba (francia)

Colin Dagba (Fotó: EPA/YOAN VALAT)

Klub: Paris Saint-Germain
Életkor: 22 év
Piaci érték: 12 millió euró

Colin Dagba neve sokak számára talán ismeretlen – még. A jobbhátvéd 2016-ban került a PSG-hez. A Ligue 1-ban 2018 augusztusában, a Bajnokok Ligájában néhány hónappal később, 2019 februárjában a Manchester United elleni csoportmérkőzésen mutatkozott be. A 22 esztendős játékos azóta összesen 58 találkozón jutott szóhoz a PSG felnőttcsapatában, a 2020–2021-es idényben 20 meccsen szerepelt, ezeken védő létére egyszer még gólt is szerzett.

Eberechi Eze (angol)

Eberechi Eze (jobbra, kékben) (Fotó: EPA/Andy Rain)

Klub: Crystal Palace
Életkor: 22 év
Piaci érték: 18 millió euró

Eze az Arsenal akadémiáján kezdte pályafutását, sokáig azonban nem tudta megvetni a lábát, ennek az lett az eredménye, hogy a következő években többször is klubot váltott. 2018-ban került a Queens Park Rangershöz, amelynél négy idényt húzott le, ez idő alatt 112 mérkőzésen játszott, ezeken 20 gólja mellett 13 gólpasszt tud felmutatni. A támadó középpályás tavaly augusztusban, a kiváló 2019–2020-as idénye után került fel a másodosztályból a Premier League-ben viaskodó Crystal Palace-hoz, melynél a harmadik találkozóján már ott volt a kezdőben – Eze 2020 novemberében, a Leeds elleni bajnokin első élvonalbeli találatát is megszerezte. A középpályás azóta is stabil kezdő a londoni alakulatnál, és hétről hétre végigjátssza a meccseket.

Eduardo Camavinga (francia)

Eduardo Camavinga (Fotó: Camavinga/Instagram)

Klub: Stade Rennais
Életkor: 18 év
Piaci érték: 60 millió euró

Camavinga a francia labdarúgás egyik ékköve – a még mindig csak 18 éves középpályás angolai születésű, de a francia korosztályos válogatott mellett döntött. A szupertehetség 2013-ban, 11 éves korában került a Rennes-hez, hogy aztán 2019. április 6-án történelmet írjon, és 16 esztendős és 4 hónapos korában bemutatkozzon a francia élvonalban. Camavinga az elmúlt két szezonban alapembere volt csapatának, játszott Bajnokok Ligájában és az Európa-ligában is – a középpályásban rejlő potenciált jól mutatja, hogy a Transfermarkt piaci portál már most 60 millió (!) euróra becsüli az értékét, Didier Deschamps szövetségi kapitány invitálása után ráadásul tavaly augusztusban, 17 évesen és 9 hónaposan a francia felnőttválogatottban is debütált.

Houssem Aouar (francia)

Houssem Aouar (jobbra, fehérben) (Fotó: EPA/SEBASTIEN NOGIER)

Klub: Olympique Lyon
Életkor: 22 év
Piaci érték: 50 millió euró

A 22 esztendős középpályás 2016 nyarán, a Lyon utánpótlásából került fel a felnőttekhez, és évek óta bérelt helye van az együttesben. Eddig összesen 163 tétmérkőzés van a lábában, ezeken 30 gólt szerzett, mellette kiosztott 31 gólpasszt is. Komoly rutinnal rendelkezik Európában is: a Bajnokok Ligájában 15 találkozón egy gólt szerzett, emellett kiosztott kilenc gólpasszt, az Európa-ligában pedig tíz meccsen két gól és egy assziszt a mutatója. A Transfermarkt által 50 millió euróra becsült tehetség egyes pletykák szerint ott van például a Manchester City kívánságlistáján is.

Ibrahima Konaté (francia)

Ibrahima Konate (Fotó: EPA/FILIP SINGER)

Klub: RB Leipzig
Életkor: 21 év
Piaci érték: 35 millió euró

A francia csapat védelmének a vezére Párizsban látta meg a napvilágot. 2014-ben a Sochaux akadémiájára került, 2016 nyarán pedig megindult felfelé – Konaté játéka olyannyira meggyőző volt, hogy néhány hónap alatt az U19-es csapatból egészen a felnőttalakulatig verekedte magát. A Souchaux első számú együttesében csupán 13 találkozón lépett pályára, mielőtt ugyanis a szám növekedhetett volna, lejárt a szerződése. A tehetség ajtaján gyorsan bekopogtatott az RB Leipzig, a 194 centiméter magas középhátvéd engedett is a csábításnak: 2017 nyarán ötéves megállapodást írt alá a német csapattal. Konaté azóta összesen 89 összecsapáson kapott lehetőséget, ezeken négyszer talált az ellenfél kapujába.

Josko Gvardiol (horvát)

Fotó: Gvardiol/Instagram

Klub: Dinamo Zagreb
Életkor: 19 év
Piaci érték: 16 millió euró

A posztját tekintve középhátvéd játékos a méltán híres zágrábi utánpótlásképzés egyik következő gyémántja – Josko Gvardiol 2010-ben került a Dinamo Zagrebhez, ahol balhátvédként és középpályáskánt is próbálgatták, végül a hátsó tengely közepén kötött ki. A hátvéd 2019 szeptemberében debütált a felnőtteknél – érdekesség, hogy tavaly a magyarok is megismerhették, hiszen végigjátszotta a zágrábiak Ferencváros elleni BL-selejtezőjét, Myrto Uzuni gólja előtt épp ő hibázott. A fiatal védő hamar felkeltette a legnagyobb európai élcsapat figyelmét – noha kereste többek között a Bayern München, a Borussia Dortmund, az Inter és a Roma is, Gvardiol az RB Leipziget választotta, amelyhez a két együttes megállapodásának értelmében a 2022 nyarán csatlakozik.

Justin Kluivert (holland)

Justin Kluivert (középne, fehérben) (Fotó: EPA/FILIP SINGER)

Klub: Roma (kölcsönben RB Leipzig)
Életkor: 21 év
Piaci érték: 18 millió euró

A legendás Patrick Kluivert fia sokkal több, mint egy, az édesapja hírnevéből élő tehetség. Justin Kluivert már nagyon fiatalon, hatévesen bekerült az Ajax utánpótlásképzésébe, ahol végig is járta a ranglétrát, és sorra nőtte ki a korosztályos csapatokat. A holland élvonalban 2016 szeptemberében léphetett pályára először, 2017 márciusában első gólját is megszerezte, novemberben pedig már mesterhármassal büszkélkedhetett. 2018 nyarán a Roma legendája, Francesco Totti hívására Olaszországba igazolt – a rómaiaknál azóta 68 találkozón lépett pályára, de a vezetőség tavaly szeptemberben egy idényre kölcsönadta a Gulácsi Pétert, Willi Orbánt és Szoboszlai Dominiket is soraiban tudó RB Leipzighez. Kluivert azóta már a Bundesligában és a Bajnokok Ligájában is szerzett gólt, ráadásul a holland felnőttválogatottban is megkapta a lehetőséget.

Marc Cucurella (spanyol)

Marc Cucurella (balra, kékben) (Fotó: EPA/JuanJo Martin)

Klub: Getafe
Életkor: 22 év
Piaci érték: 20 millió euró

Cucurella barcelonai nevelés. Futsalozott, mielőtt 2006-ban felkarolta volna az Espanyol, 2012-ben aztán váltott és a Barcelonához szerződött, ahol azonban nem tudott gyökeret ereszteni. Noha végigjárta a korosztályos csapatokat – sőt, 2017-ben már Lionel Messiékkel készülhetett – a felnőttcsapatnál mindössze egyetlen meccsig jutott, amikor még abban az esztendőben hét percet kapott a Murcia elleni Király-kupa-összecsapáson. A balszélső Marc Cucurellát aztán többször is kölcsönadták a gránátvörös-kékek, előbb az Eibarnak, majd a Getafénak – a 22 éves tehetség a madridiaknál olyan jól teljesített, hogy a Getafe tavaly nyáron 10 millió euróért végleg megvásárolta. Ebben a szezonban 28 mérkőzésen három gólt szerzett – stabil kezdő, aki csapata egyik meghatározó alakja.

Mason Greenwood (angol)

Mason Greenwood (Fotó: EPA/Alex Pantling)

Klub: Manchester United
Életkor: 19 év
Piaci érték: 50 millió euró

Greenwood személyében nem csupán az angol futball, de a világ egyik legnagyobb tehetségét figyelhetjük majd a részben magyar rendezésű Európa-bajnokságon. A Manchester United játékosa elmondhatja magáról, hogy a 2019 szeptemberében szerzett, Asztana elleni találatával 17 évesen és 353 naposan ő lett az európai kupasorozatok legfiatalabb gólszerzője. Az MU felnőttcsapatában tétmeccsen 2019. március 6-án, egy PSG elleni BL-találkozón debütált, onnan pedig nem volt megállás: az előző, 2019–2020-as idényben már 51 összecsapáson játszott, ezeken 19-szer volt eredményes – Greenwood a Premier League-ben tíz gólt szerzett, óriási szerepet vállalva abban, hogy Ole Gunnar Solskjaer alakulata parádés hajrával odaért a harmadik helyre. A Transfermarkt szerint 50 millió euróra taksált szélső ebben a kiírásban 37 meccsen négy gólnál és öt gólpassznál jár, eredményes volt a bajnokságban, a BL-ben, az FA-kupában és a Ligakupában is. Tavaly szeptemberben az angol felnőttválogatottban is pályára lépett – mindezt 18 évesen, 11 hónaposan és 5 naposan tehette meg.

Mitchell Bakker (holland)

Mitchell Bakker (Fotó: Ajax)

Klub: Paris Saint-Germain
Életkor: 20 év
Piaci érték: 10 millió euró

Mitchell Bakker a nagyszerű Ajax-akadémián nevelkedett, végigjárta a korosztályos együtteseket, az amszterdami felnőttcsapatban viszont már nem mutatkozhatott be – ezt ugyanis megakadályozta a Paris Saint-Germain, amely 2019 nyarán lecsapott rá és elcsábította Hollandiából. Bakker a posztját tekintve balhátvéd, de akkor sem jön zavarba, ha a védelem közepén kell szerepelnie. Érkezése óta a párizsiak színeiben összesen 34 összecsapáson lépett pályára, ezeken kiosztott két gólpasszt. Bakker a jelenlegi szezonban Thomas Tuchel irányítása alatt stabil kezdő volt, amióta viszont Mauricio Pochettino a vezetőedző, kevesebbet játszik. A védő lábában a többi közt ott van hat Bajnokok Ligája-mérkőzés is, végig a pályán volt az RB Leipzig és a Basaksehir ellen.

Moussa Diaby (francia)

Moussa Diaby (Fotó: EPA/SASCHA STEINBACH)

Klub: Bayer Leverkusen
Életkor: 21 év
Piaci érték: 38 millió euró

Az 1999-es születésű Diaby a párizsi Espérance Paris 19ème akadémián kezdett pallérozódni. 2013-ben felfigyelt rá a PSG, amelynél négy évet töltött el, de a klub úgy döntött, hogy kölcsönadja Olaszországba. A visszatérése után a szélső a PSG B-csapatában szerepelt, majd 2018 nyarán felkerült a PSG-hez, ott azonban jobbára csak epizódszereplő volt: 34 mérkőzésen mindössze 1526 játékpercet kapott. Diaby 2019 júliusában 15 millió euróért a német Bayer Leverkusenhez szerződött, a váltás pedig meghozta számára az áttörést – a 21 éves játékos a 2019–2020-ban már stabil kezdő volt, 28 Bundesliga-meccsen öt találat és öt gólpassz szerepelt a neve mellett, a jelenlegi idényben pedig 24 bajnokin három gól mellett kilenc gólpassza van. Talán nem is véletlen, hogy a francia balszélső értékét a Transfermarkt 38 millió euróra becsüli – Diaby személyében egy gyors, technikás tehetséget figyelhetünk majd az U21-es Európa-bajnokságon.

Óscar Mingueza (spanyol)

Óscar Mingueza (Fotó: EPA/YOAN VALAT)

Klub: Barcelona
Életkor: 21 év
Piaci érték: 5 millió euró

Mingueza a spanyol válogatott védelmének egyik alapköve lehet a következő években – a 21 esztendős középhátvéd a jobb és bal szélen is otthonosan mozog. A fiatal tehetség 2007-ben került a barcelonai La Masiára, ahol az U16-os, az U18-as, majd az U19-es alakulatban is játszott, 2018 nyarától pedig már a B-csapatban bizonyíthatta rátermettségét. Tavaly novemberben figyelt fel rá Ronald Koeman, a katalánok vezetőedzője – a szakember felvitte a felnőttekhez, nem sokkal később pedig a megsérülő Gerard Piqué helyén be is mutatkozhatott. Óscar Mingueza a jelenlegi szezonban már alapember a Barcelonában, eddig összesen 30 tétmérkőzésen lépett pályára, ezeken a mérlege egy gól mellett két gólpassz.

Rafael Leao (portugál)

Rafael Leao (Fotó: EPA/ROBERTO BREGANI)

Klub: Milan
Életkor: 21 év
Piaci érték: 28 millió euró

Rafael Leao gyors, agilis, és nagyon érzi a kaput. A 21 esztendős csatár a szélen, illetve hátrébb, hamis kilencesként is tud játszani. A portugál szupertehetség kilencévesen csatlakozott hazájában a Sporting CP utánpótlásképzéséhez, ott végigjárta a korosztályos alakulatokat, 2018-ban pedig azon kapta magát, hogy a lisszaboni alakulat felnőttcsapatában mutathatja meg, mit tud. Szerencsétlenségére viszont megsérült, ami miatt mindössze csak öt mérkőzés jutott neki. Augusztusban szabadon igazolhatóvá vált, a több játéklehetőség reményében úgy döntött, hogy a francia Lille-hez igazol, és milyen jól tette! A második tétmeccsén már az első gólját ünnepelhette, amit további hét követett – Leao a francia élvonalban 2018. december 16-a és 2019. február 1-je között hét összecsapáson hatszor is eredményes volt, a nagyszerű sorozat pedig felkeltette az olasz Milan érdeklődését. A piros-feketék nem sokkal később 29.5 millió euróért meg is vették a támadó játékjogát a Lille-től – a 21 esztendős tehetség azóta 65 meccsen 12-szer talált be, emellett kiosztott nyolc gólpasszt is.

Riqui Puig (spanyol)

Riqui Puig (Fotó: Barcelona)

Klub: Barcelona
Életkor: 21 év
Piaci érték: 18 millió euró

Riqui Puig még csak most kezdi bontogatni szárnyait – a tehetséges spanyol középpályás 2013-ban került a La Masiára, a sikeres évek után aztán 2018-ban felkerült a Barcelona B-csapatához, ahol ugyancsak meggyőzően teljesített. Puig 2019. áprilius 13-án az Huesca elleni összecsapáson bemutatkozhatott a gránátvörös-kékek felnőttcsapatában, a kezdőbe viszont nem tudta beverekedni magát – a 2019–2020-as szezonban mindössze 578 percet, míg a jelenlegi, 2020-2021-es kiírásban eddig csupán 489 percet kapott a bizonyításra. Pályára lépett többek között a Ferencváros elleni, decemberi BL-találkozón is. Puig a csekély mennyiségű lehetőség ellenére nem akart távozni, ezért idén januárban 2023 nyaráig meghosszabbította a szerződését. Noha nincs sokat a pályán, a Barcelonánál a jövő egyik csillagaként tekintenek rá. Joggal.

Sandro Tonali (olasz)

Sandro Tonali (jobbra, fekete-pirosban) (Fotó: EPA/MATTEO BAZZI)

Klub: Milan
Életkor: 20 év
Piaci érték: 32 millió euró

A még mindig csak 20 esztendős Tonali a Piacenzánál nevelkedett, 2008-ban onnan került át a Bresciához, melynek színeiben 2017 augusztusában, mindössze 17 évesen bemutatkozhatott az olasz másodosztályban. Néhány hónappal később már az első Serie B-s találatát is megszerezte, a következő szezonban pedig feljutott csapatával az olasz élvonalba. A fiatal tehetség a legjobbak között sem vallott szégyent. Rögtön a Cagliari elleni idénynyitón ott volt a kezdőcsapatban, ahonnan aztán a folytatásban sem lehetett kirobbantani. A középpályás stabil és megbízható játékára hamar felkapták a fejüket az olasz élklubok – Sandro Tonalit a Juventus és az Inter is megkörnyékezte, a befutó viszont a Milan lett, amely tavaly szeptemberben 25 plusz 10 millió eurós, opciós kölcsönmegállapodást kötve megszerezte a játékost. Tonali a milánói együttes színeiben azóta összesen 32 mérkőzésen kapott lehetőséget – nyolc alkalommal az Európa-ligában is pályára lépett. A benne rejlő potenciált jól jelzi az értéke is, ami 32 millió euró.

Trincao (portugál)

Francisco Trincao (Fotó: EPA/KIKO HUESCA)

Klub: Barcelona
Életkor: 21 év
Piaci érték: 25 millió euró

Noha a jelenlegi idényben eddig csupán 1137 játékpercet tud felmutatni, Trincaóban félelmetes potenciál lakozik. A Barcelona által tavaly augusztusban, 31 millió euróért vásárolt támadó a portugál labdarúgás egyik legnagyobb tehetsége, aki négy alkalommal már a felnőtt nemzeti együttesben is pályára léphetett. A Bragával hét El-meccsen megtapasztalta a magasabb európai szintet, a Barca színeiben aztán ebben a szezonban már hét Bajnokok Ligája-mérkőzésen is szóhoz jutott – pályára lépett többek között mindkét Ferencváros elleni csoportmérkőzésen. A 21 éves támadó – aki a két szélen és középen is bevethető – a nagy klubok figyelmét a 2018-as U19-es Európa-bajnokságon hívta fel magára, miután a tornán ötször is betalált, és vezére volt a bajnoki címet szerző portugál válogatottnak.

Youssoufa Moukoko (német)

Youssoufa Moukoko (Fotó: EPA/LARS BARON)

Klub: Borussia Dortmund
Életkor: 16 év
Piaci érték: 10 millió euró

Moukoko személyében sztárról egyelőre nem beszélhetünk, ugyanakkor a kameruni születésű, német utánpótlás-válogatott csatár egyértelműen a világ egyik legnagyobb tehetsége. Ő ugyanis mindössze 16 (!) esztendős! A jelenleg Dortmundnál fejlődő játékos 2014-ben igazolt a St. Paulihoz, ahol azzal került a középpontba, hogy 13 mérkőzésen 23 gólt szerzett. Aztán a BVB akadémiáján kötött ki, ahol 13 évesen már az U17-es együttesben szerepelt, majd felvitték az U19-be, ahol az első meccsén, 14 évesen hat gólt szerzett a Wuppertaler elleni találkozón. 2019 szeptemberében ő lett a legfiatalabb játékos, aki pályára lépett az ifjúsági BL-ben, októberben pedig az Inter elleni találatával ő lett a legfiatalabb gólszerző is. Youssoufa Moukoko tavaly január óta a felnőttekkel készül, a német szabálymódosításoknak köszönhetően pedig egy nappal a 16. születésnapja után debütálhatott a Bundesligában is. A támadó a jelenlegi szezonban mindössze 366 percet kapott a Bundesligában, de ez is elég volt rá, hogy három gólt szerezzen – december 15-én, 16 évesen és 28 naposan ő lett a német élvonal legfiatalabb gólszerzője. Moukoko emellett debütált a Bajnokok Ligájában is, amivel természetesen ő a lett legfiatalabb játékos, aki pályára lépett a legrangosabb európai kupasorozatban.

Forrás: m4sport.hu